Sualtı kaynak tekniğinin incelenmesi
  1. Tez No: 4717
  2. Yazar: HATİCE KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
iv ÖZET Sualtında kasma vb kaynak tekniklerini, elde edilen kay - nak dikişinin kalitesi bakımından incelemeyi, aynı zaman da Türkiye'de uygulanmakta olan teknikleri inceleyip, ge lişmiş tekniklerin ülkemizde uygulanabilirliğini değer lendirmek amacıyla yapılan bu çalışmada; önce, sualtında kaynak ve kesme teknikleri incelenmiş ve sonra da bu tek nikler kullanılarak elde edilen kaynak dikişlerinin kim - yasal bileşimleri ve mekanik özellikleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Ayrıca Türkiye'de, sualtında kesme ve kaynak tekniklerini uygulayan kuruluşlarla temasa ge - çilip, uygulanan teknikler bizzat yerinde incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda? geliştirilen kuru ortam donanımları i- le, havadaki kaynaklama şartları elde edilebildiğinden, sualtında elde edilen kaynak dikişinin kalitesi, havada elde edilen kaynak dikişi ile aynı özellikleri verdiği saptanmıştır. Üzerinde çalışmalar devam eden otomatik kaynaklama ile 1000 m'den daha fazla derinliklerde bile verimli ve ekonomik kaynaklama yapıldığı açıklanmıştır. Ve Türkiye'de bugün kullanılan teknikleri, usta kaynakçı olan operatörler uyguladığında, daha verimli ve ekonomik sonuçlar alınacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUmtYlARY From the point of quality of welding joint, which obtained underwater cutting and melding techniques are examined. At the same time, by examining the techniques carried out in Turkey, the application of developed techniques is evaluated. In the study for this purpose, first of all, underwater cutting and welding techniques are examined. And then obtained chemical compositions and mechanical properties of welding metals are given comparatively. In addition, applied techniques are examined and evaluated in connection with organizations which uses underwater cutting and welding techniques. At. the end of this study, with the equipment of developed dry habitat, welding conditions in air are obtained. The quality of underwater welding joint are the quality of welding joint in the air are determined. They are the same. With the help of automatic welding which is still studied, in the depth more than 1000 m productive and economic welding can be made. UJhen the qualified welding operators uses the existantial techniques more productive and economic results can be taken.