Türkiye'nin enerji tüketimi ile karbondioksit emisyonu arasındaki ilişkinin Çevresel Kuznets Eğrisi yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between Turkey?s energy and carbon dioxide emission within framework of Environmental Kuznets Curve approach
- Tez No: 323416
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye için enerji, ekonomi ve çevre arasındaki ilişkileri Çevresel Kuznets Eğrisi Yaklaşımı çerçevesinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çevresel kirlilik göstergesi olarak karbondioksit (CO2) emisyonu baz alınmış ve enerji kullanımı, GSYİH ve CO2 emisyonu arasındaki ilişkiler için ekonometrik analiz yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, enerji kavramı ve enerji kaynakları üzerinde durulmuş ve enerji kullanımının önemi ile enerji ekonomisi konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde, ekonomik büyüme, enerji, çevre ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiler incelenmiş, çevresel sorunlara değinilmiş ve çevresel sorunlara karşı alınan uluslararası önlemler ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise, çalışmanın uygulama kısmını içermekte olup, uygulama için dönem olarak 1960-2006 dönemi seçilmiş ve yıllık veriler kullanılmıştır. Uygulamada yöntem olarak eşbütünleşme analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de 1960-2006 dönemleri için Çevresel Kuznets Yaklaşımı hipotezini destekler bir sonuca ulaşılamamıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin sonuçlarına göre ise, Türkiye'de kişi başına düşen CO2 emisyonu üzerinde, kişi başına düşen GSYİH' nın negatif, kişi başına düşen enerji kullanımının pozitif ve modele kukla değişken olarak dâhil edilen ekonomik ve siyasi krizlerin pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir açıklayıcı değişken olan kişi başına düşen GSYİH2'nin katsayısı sıfıra çok yakın bir değer aldığı için emisyon üzerinde çok az bir etkiye sahip olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between energy, economy and environment in Turkey within Environmental Kuznets Curve Approach. Towards this aim, CO2 emissions are taken as indicators of environmental pollution and econometric analysis has been made for the relationship between energy use, GDP and CO2 emissions. The study consists of three chapters. In the first chapter, The concept of energy sources and energy are emphasized and the importance of the use of energy issues and energy economy are explained. In the second chapter, the relationships between economic growth, energy, environment and sustainability are examined, environmental issues are assessed and the international measures against environmental problems are explained. The third chapter includes the empirical analysis part of the study. Annual data covering the period 1960-2006 are used. Cointegration analysis is used as the empirical method. According to the results of the study, Environmental kuznets curve hypothesis could not be obtained for the periods 1960-2006 in Turkey. The results of the relationships between variables indicate that CO2 emissions per captia are negatively related to GDP per captia, positively related to energy use per captia and dummy variables (economic and political crises). As the coefficient of GDP2 per captia which is the other explanatory variable is very close to zero, GDP2 per captia has a very limited impact on CO2 emissions per captia.