Brics-T ülkelerinde yenilenebilir enerji tüketimi ve seçilmiş makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin ekonometrik analizi: Yapısal kırılmalı panel-sur yaklaşımı
Econometric analysis of the relationship between renewable energy consumption and selected macroeconomic variables in Brics-T countries: Panel-sur approach with structural breaks
- Tez No: 930186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DEMİR TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küresel nüfusun artışı, sanayileşmenin hızlanması ve teknolojik gelişmeler enerji tüketimini hızlandırmaktadır. Artan enerji talebinin karşılanması için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, ülkelerin enerji bağımlılığını azaltmak ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, hızla büyüyen ekonomileri ve artan nüfuslarıyla enerji tüketimleri açısından dikkat çeken Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye (BRICS-T)'deki yenilenebilir enerji tüketiminin belirleyenlerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, BRICS-T ülkelerindeki karbondioksit emisyonu, ekonomik büyüme ve doğrudan yabancı yatırım girişlerinin yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkileri 1990-2020 dönemi yıllık verileri kullanılarak yapısal kırılmalı Panel-SUR yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre, ekonomik büyümedeki artış Brezilya, Hindistan, Çin ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji tüketimini artırırken, Rusya ve Güney Afrika'nın yenilenebilir enerji tüketimini azaltmaktadır. Karbondioksit emisyonlarındaki artış yalnızca Rusya'nın yenilenebilir enerji tüketimini artırırken, Brezilya, Hindistan, Çin ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji tüketimini azaltmaktadır. Doğrudan yabancı yatırım girişlerindeki artış ise Brezilya ve Güney Afrika'nın yenilenebilir enerji tüketimini artırırken, Çin ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji tüketimini azaltmaktadır. Ayrıca Brezilya'da 2015, Hindistan'da 2012 yılları sonrası yenilenebilir enerji tüketiminde anlamlı bir artış tespit edilirken, Çin, Güney Afrika ve Türkiye'de sırasıyla 1998, 2001 ve 2000 yılları sonrası yenilenebilir enerji tüketiminde istatistiksel olarak anlamlı bir azalış tespit edilmiştir. Her BRICS-T ülkesi, sahip oldukları farklı doğal kaynaklar, enerji altyapıları ve ekonomik dinamikleri nedeniyle kendine özgü enerji politikaları ve stratejileri benimsemektedir. Ancak, bu ülkelerin çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmeleri için, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik daha kapsamlı ve hedef odaklı politikalar geliştirmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması, fosil yakıt bağımlılığının azaltılması ve karbon salınımlarının düşürülmesi, bu ülkelerin hem çevresel etkilerini minimize etmelerine hem de ekonomik büyümelerini sürdürülebilir kılmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The growth of the global population, accelerated industrialization, and technological advancements are driving the increase in energy consumption. In order to meet the rising energy demand, the use of renewable energy sources has become an important alternative for countries to reduce energy dependence and ensure environmental sustainability. In this context, this study aims to investigate the determinants of renewable energy consumption in Brazil, Russia, India, China, South Africa, and Turkey (BRICS-T), which stand out in terms of energy consumption due to their rapidly growing economies and increasing populations. To this end, the effects of carbon dioxide emissions, economic growth, and foreign direct investment inflows on renewable energy consumption in BRICS-T countries have been analyzed using annual data from the period 1990-2020 with a structural break Panel-SUR approach. According to the empirical results, an increase in economic growth raises renewable energy consumption in Brazil, India, China, and Turkey, while it decreases renewable energy consumption in Russia and South Africa. The increase in carbon dioxide emissions only raises renewable energy consumption in Russia, while it decreases renewable energy consumption in Brazil, India, China, and Turkey. An increase in foreign direct investment inflows raises renewable energy consumption in Brazil and South Africa, while it decreases renewable energy consumption in China and Turkey. Additionally, a significant increase in renewable energy consumption was observed after 2015 in Brazil and after 2012 in India, while a statistically significant decrease in renewable energy consumption was detected after 1998 in China, after 2001 in South Africa, and after 2000 in Turkey. Each BRICS-T country adopts its own energy policies and strategies due to their different natural resources, energy infrastructures, and economic dynamics. However, for these countries to achieve their environmental and economic sustainability goals, it is crucial to develop more comprehensive and targeted policies for renewable energy sources. Increasing renewable energy investments, reducing dependence on fossil fuels, and lowering carbon emissions will contribute to minimizing their environmental impacts and ensuring the sustainability of their economic growth.