Kayseri taş köprüleri
Stone bridges in Kayseri
  1. Tez No: 323429
  2. Yazar: SALİH MURAT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın konusunu ?Kayseri Taş Köprüleri? teşkil etmektedir. Bu çalışma sırasında, öncelikle detaylı bir kütüphane taraması yapılmış yapılan bu çalışmanın ardından mevcut köprüler birer birer yerinde incelenerek, ölçüleri alınmış ve çizimleri yapılmıştır. Eserlerin fotoğrafları çekilerek görsel açıdanda belgeleme ve tespit işlemleri tamamlandıktan sonra, sistematik katalog düzeni içinde her birinin ayrıntılı tanımı ile eserlerin karşılaştırma ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Söz konusu çalışma ile Kayseri taş köprülerinin Türk taş köprü mimarisi içerisindeki yeri, önemi ve gelişimindeki katkıları belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada, Kayseri'de 18 adet köprü tespit edilmiştir. Bu yapılardan ikisi; Çokgöz ve Karasu Köprüsü günümüze ulaşamamış; Deliçay Köprüsü ise bilinçsiz onarım sonucu tamamen asli özelliklerini kaybetmiştir. Geri kalan yapılardan 15 köprü büyük oranda asli hallerini koruyarak günümüze ulaşabilmiştir. Bu eserler içinde Tekgöz ve Şahruh Köprüleri gerek mimari ölçüleri gerek inşasının üzerinden geçen yıllar rağmen ayakta kalaiblmesi ile Kayseri'de yer alan abidevi eserler arasında dikkat çekerler. Tek Gözlü, Çift Gözlü, Bağpınar (Ispıdın) Aşağı, Subaşı, Bağpınar (Ispıdın) Yukarı, Germir, Tavlusun Aşağı, Kuru, Hisarcık 1 Nolu, Hisarcık 2 Nolu, Hisarcık 3 Nolu, Tavlusun Yukarı (Mezarlık), Hisarcık 4 Nolu Köprüleri ise semt ve köylerde sosyal yaşamı kolaylaştırmak üzere inşa edilmiş şehircilik ögeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.Taş Köprülerin inşasında malzeme olarak düzgün kesme ve kaba yonu taş kullanılmıştır. Süsleme açısından sade olan bu yapılarda işlevsellik ve sağlamlık ön plandadır.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with stone bridges in Kayseri. Troughout this study, library scaning had primarily been performed in a detailed way. After this detailed analysis current bridges were analysed one by one in their own surroundings and they were measured up and their design works were drawn. After taking photos of those works, documentation and ascertainment process were completed from a visual point of view. Then the works were compared and evaluated with a detailed presentation in a sysmatic catalogue order. The place, significance and contribution of stone bridges to the development of Turkish stone bridge architecture are discussed in this thesis.As a result of the study, 18 stone bridges have been found in Kayseri. From these buildings, Çokgöz and Karasu Bridges could not succeed to survive in our times. Deliçay Bridge also lost its actval features completely due to unconscious repair work. From the remainig bridges. 15 bridges were able to survive in our age by preserving their real characteristics. Tekgöz and Şahruh Bridges are significant to attract the attention as masterpieces not only because of their architecture dimensions, but also being strong to be able to exist as a result of passing years.Tek Gözlü, Çift Gözlü, Bağpınar (Ispıdın) Aşağı, Subaşı, Bağpınar (Ispıdın) Yukarı, Germir, Tavlusun Aşağı, Kuru, Hisarcık 1 Nolu, Hisarcık 2 Nolu, Hisarcık 3 Nolu, Tavlusun Yukarı (Mezarlık), Hisarcık 4 Nolu Bridges are appeared to have been bult to make urban and rural social life easier with their urban features.While building stone bridges, smooth hewn stone and rough stone were used as their material. Functionality and durability stand in the forefront in these structures which are plain in terms of decoration.