Tınaz (Muğla-Yatağan) ve çevresindeki kömür içerikli tortulların paleoflorası ve paleoiklimi
Palaeoflora and palaeoclimate of the coal bearing sediments in the Tinaz Mugla-Yatagan) and surround
  1. Tez No: 455627
  2. Yazar: ÇILGA SANEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM, DOÇ. DR. MİNE SEZGÜL KAYSERİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Batı Anadolu'nun tektonik özelliklerine bağlı olarak gelişen tortul istiflerin çoğunluğu kömür içeriklidir ve gölsel çökelme ortamında oluşmuştur. Güney batı Ege bölgesinde yüzlek veren Neojen yaşlı kömürlerin, Muğla Yatağan-Tınaz ve çevresinde yapılan ayrıntılı paleobotanik ve palinolojik çalışmalar ile incelenmesi bu tezin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma; tabanında ana kömür damarının bulunduğu, üst seviyelerinde marnların yer aldığı Sekköy formasyonundan derlenen yaprak fosillerinin ayrıntılı paleobotanik incelemeleri ve havzanın en yaşlı Turgut formasyonundan derlenen örneklerle yapılan palinolojik çalışmalar olarak iki bölümden oluşmaktadır. Tınaz havzasında, Sekköy formasyonuna ait marnlardan farklı zamanlarda gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonunda tanımlanabilir olarak seçilen toplam 1132 makro fosil örneği toplanmıştır. Bunlardan 13 örneğin alglere, 2 örneğin eğreltilere, 23 örneğin Gymnospermlere ve 1094 örneğin ise Angiosperm taksonlarına ait olduğu tespit edilmiştir. Gymnospermler 2 familyaya ait 3 takson, Angiospermler 13 familyaya ait 76 takson altında toplanmıştır (2'si Monokotiledon, 74'ü ise Dikotiledon). Angiosperm altında gruplandırılan 1094 örnekten 300'ü ise herhangi bir grup altında toplanamamış ve tanımsız (indet.) olarak verilmiştir. Ayrıca Tınaz kömür sahası içerisinde kömürlerin yoğun olarak işletilmesi nedeniyle yok olmak üzere olan ve iyi korunmuş yaprak fosil florası örneklenerek korunması bu çalışma ile sağlanmıştır. Sekköy formasyonuna ait tanımlanan makro fosil örneklerinin IPR ve Climstat analiz programları sonuçları ve Turgut formasyonuna ait örneklerin palinolojik değerlendirilmeleri sonucunda Tınaz Havzası'nda, Miyosen döneminde, Ilıman geniş yapraklı yaprak döken ormanın bulunduğuna dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sedimentary deposits which occurred due to tectonic features of Western Anatolia are formed in lacustrine depositional setting and most of these sediments contain coal. This thesis based on detailed palynological and paleobotanical investigation of Neogene aged coal deposits exposed at Southwest Aegean region which conducted in Muğla, Yatağan-Tınaz and its surroundings. This study consists of two parts as detailed paleobotanical analyses of leaf fossils collected from Sekköy formation that main coal seam is at the bottom and marls at the upper parts and palynological analyses of samples collected from the oldest Turgut formation of basin. After fieldworks carried out in different times, 1132 identifiable macro fossils was collected from marls of Sekköy formation. In these samples, 13 algae, 2 ferns, 23 Gymnosperm and 1094 Angiosperm fossil samples identified. Gymnosperm specimens assembled as 3 taxa from 2 family, Angiosperm specimens assembled as 76 taxa from 13 family (2 of them are Monocotiledon, 74 of them are Dicotiledon). 300 specimens of 1094 Angiosperm couldn't be identified and named as Indet.. Furthermore, well preserved leaf fossil flora that threatened by dense coal mining processes in Tınaz coal mine area has been sampled and protected with this study. IPR and Climstat analyse program results of identified macro fossil specimens from Sekköy formation and palynological evaluations of specimens from Turgut formation shows that temperate broadleaf decidious forest was in Tınaz basin.