Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma
Divorce due to fundamentally collapse of marriage unity
- Tez No: 323462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN AKARTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
?Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeniyle Boşanma? isimli çalışmamız, giriş, dört ana bölüm ve sonuç olmak üzere toplam altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde boşanma konusundaki sistemler ve ilkelere değinilerek boşanma sebeplerine genel bakış başlığı altında özel boşanma nedenleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde evlilik birliğinin temelinden sarsılması boşanma nedeni ve unsurları Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Evlilik birliğini sarsan olaylar maddi, manevi ve ekonomik birlik üzerindeki etkilerine göre sınıflandırılmıştır. Evlilik birliğinin sarsılmasında kusurun rolüne değinilmiştir. Üçüncü bölümde anlaşmalı boşanmanın hukuki niteliği ele alınmış ve anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için Medeni Kanunda öngörülen şartlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ortak hayatın yeniden kurulamaması boşanma nedeni şartları ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study named ?Divorce Due to Fundamentally Collapse of Marriage Unity? is made up of six chapters as introduction, four main chapters, and result. In the first chapter, we focused on special causes of divorce under the title of general view of the causes of divorce, stating the systems and principals about divorce. In the second chapter, we stated on the reason for divorce and its elements on fundamentally collapse of marriage unity in the frame of Supreme Court. The incidents affecting marriage unity are classified as to tangible, intangible and economical unity. The role of fault in collapse of marriage was placed in the study. In the third chapter, legal prospect of agreed divorce was stated and the conditions in Turkish Civil Code were studied so that agreed divorce could be realized. In the fourth chapter, unability of rebuild common life was examined with the conditions of divorse cause.