Kırsal bölgelerde ve şehir merkezindeki öğrencilerin dönüşüm geometrisi anlama düzeylerinin ve uzamsal görselleştirme yeteneklerinin incelenmesi
Investigation of rural and urban area students? levels of understanding transformation geometry and spatial visualization ability
- Tez No: 323480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, kırsal bölgelerde ve şehir merkezinde öğrenim gören öğrencilerin dönüşüm geometrisi anlama düzeyleri ve iki boyutlu geometride uzamsal görselleştirme yeteneklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2010?2011 öğretim yılında Denizli'de öğrenim gören, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 334'ü kırsalda, 426'sı şehir merkezinde olmak üzere toplam 760 ilköğretim sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 334'ü kırsalda, 426'sı şehir merkezinde öğrenim görmektedir. Veri toplama araçları olarak, Soon(1989) 'un kendisinin geliştirdiği ve uyguladığı testten yararlanarak oluşturulan dönüşüm geometrisi düzeyleri anlama testi ve Olkun(2003) tarafından geliştirilen ve uygulanan iki boyutlu geometride uzamsal görselleştirme testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, Mann-Whitney U Testi ve Spearman's sıra korelasyon katsayısından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; kırsal bölgelerde ve şehir merkezinde öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinin, dönüşüm geometrisi anlama düzeyleri çoğunlukla 1. düzeydedir. Dönüşüm geometrisi anlama düzeyleri ve iki boyutlu geometride uzamsal görselleştirme testinden aldıkları puanlar açısından şehir merkezinde öğrenim gören öğrenciler lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir. Hem kırsal bölgelerde öğrenim gören hem de şehir merkezinde öğrenim gören öğrencilerin iki boyutlu geometride uzamsal görselleştirme yetenekleri ile dönüşüm geometrisi anlama düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate rural and urban students? levels of understanding transformation geometry and spatial visualization abilities in two-dimensional geometry. The sample of this study constituted 334 rural and 426 urban students as a total 760, 8th grade students whom are chosen with stratified sampling method at the academic year 2010-2011 who are studying at primary schools in Denizli. The transformation geometry level of understanding test prepared by using Soon (1989) 's developed and implemented by himself and spatial visualization test in two-dimensional geometry that developed and implemented by Olkun (2003) were used as data collection tools. In order to analyze the obtained data, frequency, percentage, Mann-Whitney U test and Spearman's rho correlation coefficient were used.Based on the findings of the study, 8th grade students? level of understanding transformation geometry was mostly 1st level. A significant difference has been obtained in favor urban students for the level of understanding the transformation geometry and spatial visualization test in two-dimensional geometry. A positive and significant relationship has been obtained for level of understanding the transformation geometry and spatial visualization tests in two-dimensional geometry both the rural and the urban area students?.