Çalışan kadınların dinî tutum ve davranışları (Sivas örneği)
The religious attitudes and behaviors of the working women (Sivas example)
  1. Tez No: 323502
  2. Yazar: EMİNE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışan kadınların dinî tutum ve davranışları kadın ve dindarlık alanında daha önce pek az değinilmiş bir konudur. Sosyal değişimin sonuçlarının en çarpıcı şekilde görüldüğü çalışan kadınların dinî tutum ve davranışlarını ele almak, toplumdaki sosyal değişimleri de anlamamıza yardımcı olacaktır. Zira modernitenin etkilediği bireysel ve toplumsal yaşam tarzlarının en çok görünür olduğu alanlardan biri de kadınların bireysel ve toplumsal yaşam alanlarıdır. Bu alanlarda da gelenek ve modernlik arasında sıkışıp inançlarıyla yaşantıları arasında kalan kadınlar aynı zamanda erkek egemen zihniyetle feminist zihniyet arasında kalarak rol çatışması yaşamak zorunda bırakılmıştır. Bu çalışmamızda kadın olgusu, özellikle çalışan kadınların dinî tutum ve davranışları çerçevesinde hem teorik hem de alan araştırması verileriyle ele alınmıştır.Çalışmanın giriş bölümünde konu ve problem, araştırmanın amacı ve önemiyle, yöntemi verilmiştir. Aynı zamanda çalışmamızda kullandığımız kavramlar; Toplum, Din, Dindarlık, Kültür, Sosyal Değişme, Rol, Cinsiyet Rolleri, Dinî Tutum ve Davranış işlenmiştir. Birinci bölümde teorik çerçeve çizilerek toplumsal bir gerçeklik olan din konusu üzerinden din ve kadın, toplumsal rol açısından da yine kadın konusu işlenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmını oluşturan ikinci bölümde bir orta Anadolu şehri olan Sivas il merkez belediye sınırları içinde çalışan kadınların dinî tutum ve davranışları yapılan anket ve mülakatlarla incelenerek anketin değişkenlere göre dağılımı, anket bulgularının analizi ve verilerin genel değerlendirmesi yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise yaptığımız çalışmadan elde ettiğimiz verilerden yola çıkarak genel bir çerçeve çizilmiş ve çalışan kadınların yaşadıkları sorunlar çerçevesinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The religious attitudes and Behaviors of the working women is a subject on which very few studies were made. Taking into consideration the religious attitudes and Behaviors of the working women where the consequences of social changes are clearly seen will help us understand the social changes in society. For as much as, one of the areas where the individual and social life styles affected by modernity are most frequently seen is the woman?s individual and social living area. The women trapped between their lives and modernity in these areas is forced to go through the conflict of roles stuck between the male dominant mindset and the feminist mindset. In this study, the ?Woman? phenomenon was studied especially within the context of the religious attitudes and Behaviors of women within the frame of both theoretical and field research data.The abstract part of the study summarizes the subject and the problem with the objective of the study, its importance and its method. At the same time, the concepts we used in our study are the society, the religion, the Religiousness, the Culture, the Social Changes, the Roles, the Gender Roles, the Religious Attitudes and Behaviors. In the first part, the theoretical frame was designed and the subject, ?Woman? was studied in terms of religion and woman which is a social reality and also in terms of the social roles. In the second part which forms the implementation part of the study, the religious attitudes and Behaviors of the women working within the Provincial borders of a Central Anatolian city, Sivas, were analyzed with the surveys and interviews made and the distribution of the survey based on the variables, analysis of the survey findings and the general assessment of the data were made.From the data we obtained from the study we made in the conclusion part, a general frame was designed and recommendations were made within the frame of the issues which working women went through.