Baytarnâme (karşılaştırmalı gramer incelemesi-metin-dizinli sözlük)
Baytarname (comparative gramer analysis-text-index)
- Tez No: 323517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
Bu çalışmamızda, Baytarn?me adlı eser incelenerek, eserin dil özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi çalıştığımız eser bir baytarnâmedir. Çalışmamız Giriş, İnceleme, Metin, Dizin, bölümlerinden oluşmaktadır. Metnin tıpkıbasımı çalışmaya eklenmiştir. Çalışmamızın ana bölümlerinden biri olan İnceleme bölümünde, eserin dil özellikleri, Eski Anadolu Türkçesi ve Türkiye Türkçesi ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Metin bölümünde metnin yazı çevrimi yapılmıştır. Dizin bölümünde, metindeki sözcüklerin alfabetik dizini yapılmıştır. Kelimenin hangi dilden Türkçeye geçtiği kısaltma yapılarak gösterilmiş (örneğin: Far. , Ar.) bunun yanı sıra kelimenin metnimizde kaç kez geçmiş olduğu ve hangi eklerle çekimlendiği de gösterilmiştir. Çalışmanın sonuna metnin bir Tıpkıbasımı eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, Bayt?rn?me was analyzed and with this analysis language features of the work were tried to be presented. As can be seen our work is a Book of Veterinarian. This study incluedes introduction,analisis,text,index sections and also at the end of the work exactcopy section was added. In the analysis section, one of the main parts of the this study, language features of the work were analyzed as comparing Old Anatolian Turkish and New Turkish. In the text section of our study, work was transferred into Latin alphabet. In the index section, words which appeared in the text were ordered alphabetically and indicated the main languages of the words (For example Far. , Ar.). In addition to these, counts of the words and prefixes and suffixes added to words were explained. Exactcopy of the work has been added to the last part of this study.