Celal Bey'in Osmanlıca ?Mektep Şarkıları? kitabındaki eserlerin analizi
The analysis of works in Celal Bey?s book ?Mektep Şarkıları? written in Ottoman Turkish
  1. Tez No: 323516
  2. Yazar: HAKAN ASAMAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLA MİRZAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, 1928 yılında yazılmış olan Mektep Şarkıları isimli kitaptaki parçaların Türk Milli Eğitimi'ne kazandırılması ve yapılacak çalışmanın eğitim gören öğrencilerin eğitimine ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırma, 1928 yılında yazılmış olan bu eserin günümüz harflerine çevrilerek anlaşılması ve düzenlenerek Türk Milli Eğitimi'nde öğrencilerin eğitiminde faydalanılması bakımından büyük öneme sahiptir.Araştırmada, betimsel analiz yöntemi kullanılmış; incelenen okul şarkıları alt problemlerde yer alan başlıklarla betimlenerek sunulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Celal Bey'in ?Mektep Şarkıları? isimli kitabındaki eserlerin genel olarak ilköğretim 5. Sınıftan sonraki sınıflarda okunmasının daha uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to bring pieces from the book named ?Mektep Şarkıları? (School Songs) written in 1928 into Turkish National Education and supposed that the work, which would be carried out, would light the way for the children who are in education. The research has great importance from the view of understanding this work, which was written in 1928, after being translated into today?s Turkish and to be benefited in students? education in Turkish National Education after being ordered.In the study, the descriptive analysis method was used; the examined school songs were presented by being described through the titles in sub problems. According to the results from the research; it seems more suitable that the pieces in Celal Bey?s book named ?Mektep Şarkıları? (School Songs) should be taught to the students who are older than the ones in 5th Grade