Osteoporozun ekonomik yükü
The economic burden of osteoporosis
- Tez No: 323549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN MALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Economics, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Osteoporoz, düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunun mikroyapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artması ile karakterize sistemik bir hastalıktır. Osteoporoz kemiğin dayanıklılığını azaltarak frajilitesini arttırmakta ve günlük yaşam aktiviteleri sırasında minimal travmalarla kırık oluşmasına neden olmaktadır. İnsan ömrünün uzaması ile birlikte görülme sıklığı artan ve kişinin yaşam kalitesini bozan kronik hastalıklardan birisi olan osteoporoz, önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Osteoporozun en önemli komplikasyonu kırıklardır ve özellikle kalça kırıkları artmış morbidite ve mortalite ile sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla osteoporoz hem hastanın yaşam kalitesine getirdiği yük ile hem de finansal olarak devlete, sağlık kurumlarına ve topluma yük getirmesi ile gündemdedir. Osteoporozda medikal tedavi yaklaşımları ile kırıkların önlenmesi, kemik mineral yoğunluğunun arttırılması, hastalığa bağlı belirtilerin iyileştirilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Kemik yoğunluk ölçüm sonuçları kişisel risk faktörleri ile birlikte değerlendirilerek ilaç tedavisi konusunda hekim tarafından karar verilmektedir. Ülkemizde osteoporoz tedavisinde pekçok sağlık teknolojisi bulunmaktadır. Bu analizde sağlık teknolojilerinden Raloksifen, Risedronat, Alendronat ve İbandronat değerlendirilmiştir. Yapılan tüm hesaplamalar Geri Ödeme Kurumu perspektifinden yapılmış olup, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ekleri kullanılmıştır. Ayrıca ilaç fiyatları kamu indirimleri ile yansıtılmıştır. Ortalama yıllık tüm ilaç maliyetleri, yan etki maliyetleri, poliklinik-izleme maliyetleri ile klinik maliyetleri toplamı Risedronat için 351,37 TL, Raloksifen için 390,49 TL, Alendronat için 278,07 TL, İbandronat için 331,3 TL olarak tespit edilmiştir. Geri Ödeme Kurumu osteoporoz ve benzeri hastalıklarda oluşan ekonomik yükün azaltılabilmesi ve hastalık oluşmadan önce koruyucu önlemlerin artırılabilmesi amacıyla çalışmalar başlatmalıdır. Çalışmalar özellikle eğitim, bilinçlendirme ve beslenme alışkanlıklarına ait tüketimin sağlanması alt başlıklarını içermelidir. Yapılacak bu çalışmalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile bu bakanlıklara bağlı kuruluşlara büyük sorumluluklar düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a systemic disease which charactherized by increased bone fragilitiy and fracture caused by deterioration of bone tissue and low bone mass. Osteoporosis reduces the durability of bone fragility and causes fracture by minimal traumas during daily life activities. As one of the diseases which incidence growed by the increasing life span and disrupts quality of life, osteoporosis became an important public health problem. Most important complication of osteoporosis is fractures and especially hip fractures results with increased morbidity and mortality. As a result, osteoporosis is in the agenda with the burden brings to patient, government and health institutions. Medical treatmenst of osteoporosis aims to prevent fractures, increase mineral density of bones, cure the symptoms and to increase the life quality of patients. Results of the bone density measurements evaluated with personal risk factors and medical treatments decided by physicians. There are lots of health technology unit about osteoporosis therapy in our country. Raloxifene, Risedronat, Alendrona and Ibandronat technologies are chosen to be `comparison agents?. All of calculations are made from the perspective of Repayment Institution and, Health Practice Statement are applied. Also medicine prices are projected with public discount. Average yearly costs of all medicines, side effects, ambulatory care services and clinical costs are identified: For Risedronat: 351,37 TL, for Raloksifen: 390,49 TL, for Alendronat: 278,07 TL and for Ibandronat: 331,3 TL. Repayment Insitiution should start studies both to reduce the economical burden in ostoeporosis and similar diseases, and to increase protective precautions before the disease emerges. These studies should especially include sub headings like education, awareness and providing consumptions about nutrition habits. Tremendous responsibilites have to be taken by Ministry of Labor and Social Security, Ministry of National Healh, Ministry of National Education and related organizations.