Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde kademeli dağıtım yöntemi ile maliyet analizi üzerine bir uygulama
An application on cost analysis by gradual distrubition method in Tokat Dental Hospital
- Tez No: 323548
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı, Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin maliyet muhasebesi tekniği olarak kademeli dağıtım yöntemi kullanılarak, klinik işlem maliyet rakamlarına ulaşılabileceğini ortaya koymaktır. Bu yolla, sağlık yöneticilerine finansal planlama, performans denetimi, kalite ve geliştirme çalışmalarında katkı sağlamaktır. Araştırma geçmişe dönük olarak tıbbi, idari, mali ve teknik verilerin incelenmesi ve değerlendirilmesi yoluyla yürütülmüştür. Kademeli dağıtım uygulaması ile entegre klinik, acil kliniği, radyoloji ve diş protez laboratuarı ünitelerinde gerçekleşen faaliyetler çeşitli yönleri ile değerlendirilmiş, ulaşılan maliyet bilgileri SGK SUT verileri ile karşılaştırılarak, birimlerim kar-zarar durumları tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada, entegre kliniklerde zarar durumunun ortaya çıktığı, acil kliniği, diş protez laboratuvarı ve radyoloji bölümlerinde ise yapılan işlemlerde kar elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to define more accurate clinical operational cost figures using gradual distribution method as a cost accounting technique in dental hospital. Thus, it is aimed at contribute to the health services managers? tasks such as financial planning, performance inspection, quality and improvement. The study is conducted by analyzing and evaluating of medical, administrative, financial and technical data retrospectively. The processings done at the dental hospital in 2011 is composed the population of the study. Data which is taken from data processing center and expert opinion is chosen as a sample affecting hospital costs centers. With the gradual distribution method some activities done in integrated clinics, emergency clinic, radiology, dental prosthetics laboratory units are evaluated variously and assessed in terms of the accuracy in pricing after comparing with the Health Budget Law.