A study of interest free banking trends in the world
Dünyada faizsiz bankacılık eğilimleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 323601
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, dünyanın beş farklı bölgesinde bulunan, Müslüman olan veMüslüman olmayan ülkelerdeki 2008 küresel mali kriz durumu sonrası faizsizbankacılık eğilimleri açıklanmıştır. Faiz ve türlerinin tanımlanmasını ardından,faizsiz bankacılık sistemi, mali politikaları, bu sistemin nasıl işlediği, faizsizbankacılık ve ticari bankacılık arasındaki farklar, İslami bankacılıkta yatırımaraçları ve sistem bileşenleri, Müslüman olan ve Müslüman olmayan ülkelerdefaiz bankacılık sistemi sunulmuştur.Sonuç bölümünde, İslami bankacılığın gelecekte hem Müslüman olan hemde Müslüman olmayan ülkelerde daha da yaygınlaşacağı vurgulanmıştır;ayrıca, İslami bankacılığın küresel mali krizden büyük oranda etkilenmediği,aksine yapısı gereği bu durumdan çok az etkilendiği araştırmalar sonucuortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is commonly explained the interest free banking trends in both Muslimand Non Muslim countries in five different kinds of region and after 2008global financial crisis situation. In this thesis, it is developed historical,qualitative and quantitative distinctions about interest free banking systembetween Muslim and Non Muslim countries. Upon presenting the definition ofinterest and its kinds, it is also presented the interest-free banking systemand financial policies, what the Islamic banking is, how interest free bankingworks, differences between interest free banking and conventional bank,modes of financing in Islamic banking and system components. The resultsshow that Islamic banking system will grow in the future in both Muslim andNon Muslim countries. The results also show that Islamic banks have notbeen affected by the global financial crisis substantially but effects of it hasbeen very limited due to the nature of Islamic banking.