The Ottoman Empire as reflected to the relazione of the Bailo Giorgio Giustinian: 1620-1627
Balyos Giorgio Giustınian raporuna göre Osmanlı Devleti: 1620-1627
- Tez No: 323600
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Osmanlı Devleti ve Venedik Cumhuriyeti arasındaki münasebetler resmi olarak 1360 yılında Venedik tarafından Osmanlı'ya gönderilen ilk geçici elçi ile başladı, 17. yüzyıla doğru bu münasebetler hem ekonomik hem de politik olarak iç içe geçmişti. 1425 yılında Venedik Senato'su tarafından konulan kanuna göre, mektupların dışında, her Venedik elçisi vazifesini tamamladıktan sonra Senato'ya yazılı ya da sözlü bir rapor sunmak zorunda idi. Venedikliler, Avrupalı devletler içerisinde daimi elçilik sistemini ilk kez başlatanlardan biridir ve İstanbul'a ilk balyos Fatih Sultan Mehmed'in 1454 yılında Venedik'e verdiği bir ahidname ile atandı. Balyos, Venedik Cumhuriyeti tarihi içinde en önemli diplomatik pozisyonlardan biridir ve raporları hem kendi çağlarındaki diplomatlar hem de bizim çağımızda tarihçiler tarafından takdir edilmiştir. Giorgio Giustinian, İngiltere, Fransa ve Avusturya saraylarında başarılı bir şekilde elçi olarak ülkesine hizmet ettikten sonra, Venedik Cumhuriyeti tarafından Osmanlı Devleti'ne balyos olarak atandı. Osmanlı Devleti'nin en karışık zamanlarından birine tanıklık yaptı. Ülkesine döndükten sonra, 1620 ve 1627 yılları arasında Osmanlı Devleti içerisinde vuku bulan neredeyse bütün önemli olayları, Osmanlı devlet yapısı ve ricali hakkında Venedik için hayati önem taşıyan bilgileri de içeren meşhur raporunu Venedik Senatosu'na sundu. Biz 1620 ve 1627 yılları arasında devletin içinde olduğu durumu,Osmanlı Devleti imajını balyos Giorgio Giustinian raporuna göre sunmaya çalıştık. Şüphesiz raporun en önemli ve en uzun kısmı II. Osman'ın bir ayaklanması ile katledilmesi vaka'sıdır.
Özet (Çeviri)
The relations between the Ottoman Empire and the Republic of Venice were started officially by the first un-residential ambassador of Venice to the Ottoman in 1360, andtowards 17th century these relations both economically and politically intertwined. In the addition to the dispacci, every Venetian ambassador had to present an oral or written report to the Venetian Senate end of their missions by the decree of the Venetian Senate in 1425. The Venetians were among the first European countries to start the system of residential ambassadors and the first bailo to Istanbul was appointed when Mehmed II gave the permission by an ahd-name in 1454 to Venice. The Bailo was one the most important diplomatic position in the history of Republic of Venice, and their relazioni were praised both in their time by the European diplomats and in our time by the historians. Giorgio Giustinian was appointed to the Ottoman Empire as a bailo by the Venetian Senate in 1620, after he served successfully to his country in the courts of the England, the France and the Austria as an ambassador. He witnessed one of the most chaotic periods of the Ottoman Empire. After he repatriated, he presented almost all important events between 1620 and 1627, occurred in the Ottoman Empire with details to the Venetian Senate by his famous Relazione, including very important information on the high rank dignitaries and the structure of government which were very crucial for Venice. We tried to present thesituation of the Ottoman Empire between 1620 and 1627 and the image of the Ottoman Empire according to the Relazione of the Bailo Giorgio Giustinian. Without no doubt that the most important and the longest part of the Giustinian?s Relazione was the regicide of Osman II in 1622 by a rebellion.