Coğrafi bilgi sistemleri ile karayolu ulaşımı için uygun gürültü perdesi yerinin belirlenmesi
Determining optimum noise wall location for highway transportation with geographical informatiin systems
  1. Tez No: 323695
  2. Yazar: CİHAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Karayolu ulaşımı, tüm ulaşım türleri içerisinde en fazla kullanılan ve çevre ile ilişkisi en fazla olandır. Ulaşım için gereken ulaşım yapıları teknolojileri, yerleşim alanları arasındaki bağları kurar ve sosyal, kültürel ve ekonomik olarak sosyal yaşamda etkili bir rol oynayarak hayatın devam etmesine önemli bir katkıda bulunur. Karayolunun olduğu her yerde aynı zamanda karayolu kaynaklı gürültü de söz konusudur. Trafik kaynaklı gürültü özellikle kentsel yaşam alanlarında yaşayanları en fazla rahatsız eden gürültü türüdür. Karayolu trafiğindeki gürültü; taşıtların motor aksamlarından, taşıtların hızından, yolun niteliğinden ve trafiğin yoğunluğundan kaynaklanan gürültü biçiminde sıralanabilir.Bu çalışmada, öncelikle tezin amacına yönelik temel bilgileri sağlamak amacıyla temel ses kavramları, sesin fiziksel özellikleri, ses düzeyi tanımları, sesin yayılması ve ses kaynak türleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, çeşitli ulaşım türlerinden kaynaklanan gürültü türleri tanımlandıktan sonra karayolu kaynaklı gürültü türleri ve bu tür bir gürültüyü oluşturan faktörler incelenmiştir.Bu gereksinim doğrultusunda gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, gürültü perdelerinin en uygun dağılımının sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda konumsal ve konumsal olmayan verileri veritabanında entegre ederek etkin analiz imkanı sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak konumsal analiz fonksiyonlarından Ağ Analizi ile mevcut gürültü perdelerinin etki alanları belirlenmiş, bu etki alanlarının dışında ve risk alanının içinde bulunan bölgelerin analizleri yapılarak çalışmanın sonucunda pilot bölge için en uygun gürültü perde konumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last years the numbers of car increase exponentially all over the world. Together with this increase more problems occur, not just increase numbers of accidents or exhaust pollution problems appear in experts focus. Traffic noise is an important environmental health problem affecting the health and wellbeing of the people exposed. Research on traffic noise being undertaken today shows that such noise can also lead to serious health problems.The aim of the this study is to provide optimum distribution of noise wall locations which provide effective noise management in pilot area. In this context, existing noise walls effect areas are determined with Network Analyis which is the spatial analyse function of Geographical Information Systems (GIS). As a result, optimum noise walls locations and number of the noise walls are defined in pilot area.