Endüstriyel bölgelerin hava kalitesine etkilerinin CALPUFF dispersiyon modeli ile incelenmesi
Investigation of industrial areas' effects on air qality with CALPUFF dispersion model
  1. Tez No: 323721
  2. Yazar: SABRİYE ÖZGE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, CALPUFF dispersiyon modeli yardımı ile Hatay ili, Erzin ilçesinde kurulması planlanmakta olan EGEMER Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nden kaynaklanan emisyonlar modellenmiştir. Modelleme alanı olarak 130km×140km'lik bir alan seçilmiş olup, ızgara boyu 2km olarak alınmıştır. Model sonucunda elde edilen değerler Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde belirtilen sınır değerlerle mukayese edilmiş ve konsantrasyon sonuçlarının yönetmelik değerlerinin oldukça altında olduğu görülmüştür. CALPUFF dispersiyon modelinin meteorolojik verilere olan hassasiyetini incelemek amacıyla aynı çalışma farklı sayıda meteorolojik veri kullanarak tekrarlanmış ve iki çalışma birbiri ile mukayese edilmiştir. Arazi kullanım türüne bağlı olarak model sonuçlarının nasıl değişeceğinin görülebilmesi amacıyla çalışma alanı içerisinde arazi kullanımı yalnız şehir ve yalnız kırsal alan olarak alınarak model çalıştırılmış, arazi kullanımı şehir olarak alındığında beklenen şekilde konsantrasyon değerlerinin daha yüksek çıktığı görülmüştür. Ayrıca yine bu çalışma kapsamında ülkemizde yaygın olarak kullanılan hava kalite modellerinden biri olan ISCST3 modeli ile CALPUFF modeli kıyaslanmıştır. Çalışma sonunda CALPUFF dispersiyon modelinin ülkemizde yaygın olarak kullanılan ISCST3 modeline kıyasla daha hassas çalıştığı ve daha doğru sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Estimating the effect of point sources, which emit high magnitudes of pollutants, on air quality is essential and effective air quality management practices are required for Turkey. This is especially important in the environmental impact analysis of the planned power plants.The emissions of a single power plant can be minor, however this effect should be evaluated with caution for the selected region, especially where there are other significant emissions and meteorological conditions resulted in high pollution episodes which can result in non-attainment.In this context, the effect on the local air quality of a natural gas combined cycle power plant which is planned to be located in the district of Hatay-Erzin is investigated here. The modeling domain covers an area of 130km×140km with grid size of 2km×2km. CALPUFF Dispersion Model is used to simulate the pollutant concentrations (NO2, SO2 and PM10) in the region for the year 2010 for the proposed power plant only and with other significant point sources. By this way, the single and cumulative effect of the proposed power plant will be investigated. The effect of the meteorological data will be investigated. The results will also be compared with ambient air pollution monitoring sites available in the domain in order to determine the contribution of the proposed power plant.