Nurullah Berk'in hayatı ve Türk resim sanatındaki yeri ve önemi
  1. Tez No: 32373
  2. Yazar: HADİYE ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmada Nurullah Berk'in, sanatçı, sanat eğitimci, sanat yazarı ve eleştirmen yönleri incelenmiştir. Araştırma bulguları literatür taramasından elde edilmiştir. Giriş bölümünden sonra, birinci bölümde, Cumhuriyet Dönemi Türk Resim Sanatı, İkinci bölümde; N. Berk'in hayatı, yurt içi ve yurt dışında gördüğü sanat eğitimi, üçüncü bölümde, N. Berk'in sanat anlayışı adı altında; resim anlayışı, sana görüşleri kullandığı teknikler, Dördüncü bölümde; Türk resim sanatına ve sanat eğitimine katkıları, Beşinci bölümde; N. Berk'in sanat eleştirmenliği ve sanatçı kişiliği. Son bölümde de değerlendirme ve sonuç yer almıştır. Sonuç olarak, bir sanatçıda bulunması gereken tüm özelliklere sahip olan N. Berk, bu yönüyle Çağdaş Türk Resim Sanatının öncülüğünü üstlendiğini kanıtlamıştır. Berk Türk kültür hayatına sanat yazan, ressam, hoca, eleştirmen olarak çok önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this research Nurullah Berk's artistic, art teaching, writer and critical sides have been analyzed. Research findings have been obtained by going through literature. After the introduction part, in the first episode, Turkish painting in Republican era, in the second episode; Nurullah Berk's life and his education of art both in Turkey and abroad, in the third episode; Nurullah Berk's painting style and his techniques, in the fourth episode; his support to Turkish painting and education, in the fifth episode; Nurullah Berk's critical and artistic personality and in the final episode evaluotion and result took place. As a result, Nurullah Berk, who has all the characteristics that an artist should have, proved to have been the leader of contemporary Turkish painting. Berk had important supports to Turkish culture as a writer, painter, teacher and a critic.