Türk resminde kadın ressamlar (1950'ye kadar)
  1. Tez No: 32372
  2. Yazar: AYLA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN HANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET 1839 Tanziraatı ve 1876 Birinci Meşrutiyet hareketleriyle beraber sosyal yaşantıda olan değişiklikler, Türk kadınlarını etkilemedi. Fakat Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Üniversite 'nin bazı bölümlerine bir kaç kız öğrenci alınmış ve hemen ardından İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nin açılmasıyla, toplum hayatında bir aşama olmuştur* 1914 yılında, yani Birinci Dünya Savaşı'nın ilk yılında faaliyete geçen bu okulun açılmasıyla, ilk kuşak sanatçılarından başlayarak sayıları giderek artan kadın ressamlar, batıya dönük kurumların, toplumda yavaş yavaş etkinlik kazanmasına paralel olarak, fakat Türk toplumu nun geleneksel değerlerinin etkisinde gelişecektir. Bu yolda Türk kadınları birçok güçlüklere göğüs germek zorunda kalmışlardır. Yukarıda bahsedildiği gibi bu başlangıç Türk toplumunun yalnızca sanatının değil politik ve sosyal değişiminin, bir başka değişle batılılaşma dediğimiz her alandaki biçim değiştirme sürecinin de başlangıcıdır. Dolayısıyla Türk kadın ressamları da tarihsel gelişim içinde ilk kadın ressamlardan başlayarak Türk resmi içindeki yerlerini almışlardır. 19. Yüzyılın sonlarında batılı sosyal ve politik kurumların, Osmanlı İmparatorluk bünyesine adaptasyonu sırasında sanat hayatı da etkilenmiş eski geleneksel karakterinden farklı, çağdaş içerikli bir nitelik kazan mıştır. iiiPlastik Sanatlara katılan Türk kadın ressamları, Osmanlının son döneminde saray çevresinden başlayarak 1940*11 yılların sonunda ve özellikle günümüze kadar sayıları ve etkinlikleri hızla artarak, zaman içinde toplumsal gelişime koşut bir hız göstermişlerdir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the action of 1839 political reforms and 1876 first constituanal governraet Osu,ed some change in Social life, but these did not effect the Turkhish women However a few girls registrated into the some departmant of university, after then the schoolof İnas Sanayi-i Nefise opened, end an improvement made in socielty life, in 1914 and first half of World War I., so the number of women painter increased and also they were made some development by the effect of some westernal association, but the traditional Turkish values have grest importance in this development, there fore Turkish women having endured some difficulties. The beginning point of contemporary Turkish painting is accepted as the end of 19th century by the west and as mentioned above with the Westernization, movement that changed only art but political and social life as well in this country. Therefore, the woman painters have taken place in historical development of Turkish painting, starting from thi initial generation. ' At the end of 19th century, when the Ottoman Empire was adopting Europian social and political institutions, art too was affected gaining a contemporary quality that set is apart from the traditional forms of the post. The number of Turkish women in plastik arts and their effect increased in 1940's beginning from end of Ottoman with the development in society in time.