ITU-GRAM+:A web based grid middleware.
ITU-GRAM+:Web tabanlı grid ara katman yazılımı
- Tez No: 323783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. TURGAY ALTILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanlarak grid ara katman yazılımının tasarımı ve geliştirmesi yapılmıştır. ITU-GRAM+ kullanıcılara hem hesaplama hem de veri kaynaklarına ulaşmalarını, işlerini göndermelerini ve iş ile ilgili sonuçlarını takip edecekleri bir web uygulaması sağlar. Ana amaçlarından birisi kullanıcıdan gelen iş isteklerine en uygun kaynakları eşleştirerek, hem kullanıcı hem de kaynak ihtiyaçlarını karşılamaktır.Kaynak keşfi, kaynak ayırma, iş gönderme ,işin çalıştırılması ve işin izlenmesi için gereken bileşenleri içerir. SOA altyapısı kullanılarak bu kaynak ve sunucu arasında iletişimi ve sisteme yeni katılan kaynak ve kullanıcıların uyumunu kolaylaştırır. Bunu sağlamak adına hem kaynak hem de sunucu tarafında web servisler tanımlanmıştır. Tez içerisinde bu bileşenlerin hepsi ayrıntılı açıklanmış ve tez kapsamında eklenen yeni fonksiyonlar tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study describes the Grid middleware (ITU-GRAM+) which is implemented by using only open source software based on trend web technologies. The ITU-GRAM+ allows users to access computational and data resources, submit their jobs and track job status via standard interfaces. Main goal of ITU-GRAM+ is mapping the job resource requests to the resources in a way that will satisfy both the application users and resource owners. In order to satisfy this requirement ITU-GRAM+ is designed to have Resource Discovery, Resource Allocation, Job Submission, Job Execution and Job Monitoring components. Some of these components in ITU-GRAM+ work with SOA architecture to facilitate a communication between resources and resource manager which also gain flexibility to the system in terms of adding new resources and new users. For this communication ITU-GRAM+ exposes different web services to run both on resources and resource manager. In this study all details about components are described with their additional functionality comparing to existing middleware.