Korona stimülasyonunun ağız cerrahisi girişimlerinde iyileşme sürecine etkisinin deneysel araştırılması
An Experimental research on the effects of corona stimulation to the healing process in oral surgery procedures
  1. Tez No: 91892
  2. Yazar: HÜMEYRA KOCAELLİ (ARIKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET“KORONA STİMÜLASYONUNUN AĞIZ CERRAHİSİ GİRİŞİMLERİNDE İYİLEŞME SÜRECİNE ETKİSİNİN DENEYSEL ARAŞTIRILMASI”Korona stimülasyonunun minör oral cerrahi (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) işlemlerinde iyileşme sürecine etkisini histo- patolojik olarak değerlendirdiğimiz deneysel araştırmamızda 200 ± 30 gram ağır lığında 70 adet erişkin Wistar albino erkek sıçan kullandık. Çalışmamızda, deney (A; n = 35) ve kontrol (B; n = 35) olmak üzere iki ana grup oluşturduk. Bu iki ana grubu daha sonra; 3, 7, 15, 21, 30.günlerdeki sakrifikasyon tarihlerine göre (De ney) Al, A2, A3, A4, A5 ve (Kontrol) Bl, B2, B3, B4, B5 şeklinde 10 alt gruba ayırdık. Bu gruplar; Al: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılan ve 3. günde sakrifiye edilen deney grubu (n = 7). A2: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılan ve 7.günde sakrifiye edilen deney grubu (n = 7). A3: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılan ve 15. günde sakrifiye edilen deney grubu (n = 7). A4: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılan ve 21. günde sakrifiye edilen deney grubu (n = 7). A5: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılan ve 30.günde sakrifiye edilen deney grubu (n = 7). 75Bl: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılmadan normal iyileşmeye bı rakılan ve 3. günde sakrifıye edilen kontrol grubu (n = 7). B2: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılmadan normal iyileşmeye bı rakılan ve 7. günde sakrifıye edilen kontrol grubu (n =7). B3 : Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılmadan normal iyileşmeye bı rakılan ve 15. günde sakrifiye edilen kontrol grubu (n =7). B4: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılmadan normal iyileşmeye bı rakılan ve 21.günde sakrifiye edilen kontrol grubu (n = 7). B5: Minör oral cerrahi işlem (yumuşak doku defekti, kemik dokusu defekti ve diş çekimi) uygulanıp KORONA TERAPİ yapılmadan normal iyileşmeye bı rakılan ve 30.günde sakrifiye edilen kontrol grubu (n = 7). Araştırmamızda İstanbul Teknik Üniversitesi KOSGEB Teknoloji Geliştir me Merkezi Laboratuvan'nda geliştirilen KORONA tedavi cihazını kullandık. Korona; yüksek gerilim (HV)-TENS (Trans Cutaneus Electrical Nerve Stimulation) esasına göre çalışan bir fizyoterapi cihazıdır. Ayrıca ozonlayıcı (ozonizer) özelliği nedeniyle, antimikrobik etkinliğe sahiptir. Araştırmamızı İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Laboratuvan'nda gerçekleştirdik. Deney hayvanlarının anestezisini öncelikle 10 mg/kg intraperitonel Xylazin HC1 (23,32 mg/ml'lik Rompun®, Bayer) ile sedasyon sağladıktan sonra, 100 mg/kg intraperitonel Ketamin HC1 (50 mg/ml' lik Ketalar®, Parke Davis) enjeksiyonuyla sağladık. Asepsi ve antisepsi kurallarına uyarak serum fizyolojik irrigasyonu altında Standard kemik defekti o- luşturarak deney hayvanlarının, sol alt birinci molar dişlerini çektik. Flebi 5/0 Prolene ile kapattık. Deney gruplarına ağız içi Dİ elektrodu ile Slow impulsive modda ve 5 dakika süre ile postoperatif 7 gün boyunca KORONA terapi uygula dık. Kontrol gruplarına ise elektrik devresini kapalı tutarak sham işlemi uygula dık. Sakrifikasyon işlemleri tamamlanan sıçanların sol alt çeneleri çıkartıldıktan 76sonra materyalleri %10'luk tamponlanmış formole koyduk. Standart histopatolojik takip ve değerlendirmeleri İ. Ü. Onkoloji Enstitüsü Tümör Patolojisi ve Onkolojik Sitoloji Bilim Dalı'nda gerçekleştirdik. Tüm gruplan, yumuşak doku için granülasyon dokusu, fibroblastik aktivite, kollagen lif oluşumu, damarlarıma, iltihapsal hücre infütrasyonu, epitel regenarasyonu para metrelerine göre inceledik. Kemik dokusu için ise granülasyon dokusu, fibröz kallus, kıkırdak oluşumu, yeni kemik yapımı, osteoklastik aktivite, kemik iliği ve iltihapsal hücre infütrasyonu açısından değerlendirdik. Araştırmamızın istatistiksel değerlendirmesini İstanbul Üniversitesi Onko loji Enstitüsü Kanser Epidemiyolojisi ve Biyoistatistik Bilim Dalı'nda gerçekleş tirdik. Sonuçların karşılaştırması için Fisher Kesin Ki-Kare Testi'ni kullandık. Histopatolojik değerlendirmelerimizin sonucunda, Korona stimülasyonunun minör oral cerrahi işlemlerde hem yumuşak doku, hem de kemik dokusunda yara iyileşmesinin erken dönemlerindeki olumlu etkilerini istatistiksel olarak saptadık. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY“AN EXPERIMENTAL RESEARCH ON THE EFFECTS OF CORONA STIMULATION TO THE HEALING PROCESS IN ORAL SURGERY PROCEDURES”In our experimental research where we have evaluated the effect of the Corona Stimulation in the minor oral surgery procedures (soft tissue and bone defects and tooth extraction) to the recovery process histopathologically, we have used 70 mature, male, Wistar albino rats weighing 200 ± 30 gr. each. We have formed two major groups as the experimental and (A; n = 35) the control group (B; n = 35). The major groups were classified regarding the sacrification dates and each group was divided into five subgroups as Al, A2, A3, A4 and A5 for the experimental and B1,.B2, B3, B4 and B5 for control. These groups are as follows: Al, the experimental group which has been sacrified on the 3rd day and to which Corona Therapy is applied following minor oral surgery procedures (soft tissue and bone defects and tooth extraction) (n = 7). A2, the experimental group which has been sacrified on the 7th day and to which Corona Therapy is applied following minor oral surgery procedures (soft tissue and bone defects and tooth extraction) (n = 7). A3, the experimental group which has been sacrified on the 15th day and to which Corona Therapy is applied following minor oral surgery procedures (soft tissue and bone defects and tooth extraction) (n = 7). A4, the experimental group which has been sacrified on the 21st day and to which Corona Therapy is applied following minor oral surgery procedures (soft tissue and bone defects and tooth extraction) (n = 7). A5, the experimental group which has been sacrified on the 30 day and to which Corona Therapy is applied following minor oral surgery procedures (soft tissue and bone defects and tooth extraction) (n = 7). 78Bl, the control group which has been sacrified on the 3rd day and observed for the healing process following minor oral surgery (soft tissue and bone defects and tooth extraction) without any Corona Stimulation (n = 7). B2, the control group which has been sacrified on the 7th day and observed for the healing process following minor oral surgery (soft tissue and bone defects and tooth extraction) without any Corona Stimulation (n = 7). B3, the control group which has been sacrified on the 15th day and observed for the healing process following minor oral surgery (soft tissue and bo ne defects and tooth extraction) without any Corona Stimulation (n = 7). B4, the control group which has been sacrified on the 21st day and observed for the healing process following minor oral surgery (soft tissue and bo ne defects and tooth extraction) without any Corona Stimulation (n = 7). B5, the control group which has been sacrified on the 30th day and observed for the healing process following minor oral surgery (soft tissue and bo ne defects and tooth extraction) without any Corona Stimulation (n = 7). A Corona Therapy Equipment developed at ITU-KOSGEB Technology Development Center was used as the therapy device in this study. Corona Therapy Equipment is a physical therapy device based on High Voltage Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (HV- TENS) and has an antimicrobial characteristic for it being an ozonizer at the same time. Our study was carried out at Genuepig Production and Research Laboratories, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, University of Istanbul. The anesthesy of the animals was obtained by intraperitonal Ketamine HCI injection 100 mg/kg (50 mg/ml Ketalar®, Parke Davis) following a primary sedation done by intraperitonal Xylasine HCI injection 10 mg/kg (23,32 mg/ml Rompun®, Bayer). Experimental bone defects were created under saline irrigation and left mandibular 1st molars were extracted. The surgical procedures were carried under optimum aseptical and antiseptical conditions. The surgical flap was sutured with Prolene 5/0. Corona therapy was applied to the control group during the postoperatiferative 7 days with intra-oral Dl electrode at slow impulsive mode for 5 min. each session sham procedure was applied for the control group by keeping 79the electrical device off. The left mandibulas were dissected following the sacrification and the obtained materials were fixed with 1 0% formoline solution. Histopathological follow-ups and evaluations were carried out at the Oncology Institute, Department of Tumor Pathology and Oncologic Cytology, University of Istanbul. Granulation tissue formation, fibroblastic activity, collagen fiber formation, vascularization, inflammatory cell infiltration and epithelial regeneration was observed for soft tissue. Granulation tissue and fibrous callus formation, chondrogenesis, new bone formation, osteoclastic activity, bone marrow formation and inflammatory cell infiltration was evaluated for bone tissue. The statistical analyses of this study were held at the Oncology Institute, Department of Cancer Epidemiology and Biostatistics, University of Istanbul. Fisher's Absolute Chi-Square test was used for the comparison of the results. As a result of the histopathologic evaluations, positive effects of Corona Stimulation on primary stages of healing in both soft and bone tissue defects formed following minor oral procedures were verified statistically. 80