İstanbul haramidere küçükçekmece arasının yerleşime uygunluğunun araştırılmasında mühendislik jeolojisi yaklaşımlarının incelenmesi
Examination of approaches of engineering geology in investigation of suitability for settlement area of istanbul haramidere-kucukcekmece lake
- Tez No: 323793
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnceleme alanının yerleşime uygunluk araştırmasında, coğrafi bilgi sistemleri ile entegreedilen iki farklı çok kriterli karar verme analiz metodu kullanılmış ve en doğru arazikullanım yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada analitik hiyerarşi süreciyöntemi ve karşılıklı etkileşim yöntemi kullanılmıştır. Karşılıklı Etkileşim yöntemisonucunda inceleme alanı; Yerleşime Uygun Alanlar, Önlemli Alanlar, Yerleşime UygunOlmayan Alanlar olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreciyönteminde ise Çok Katlı Binalar, Orta Katlı Binalar, Az Katlı Binalar, Sanayi Alanlarıve Açık-Yeşil Alanlar olmak üzere beş sınıfa ayrılmıştır. Her iki yöntem sonucundaoluşturulan haritalarda yerleşime uygun olmayan alanların biribirleri ile tutarlıoldukları gözlenmiştir. Son aşamada ise oluşturulan haritaların mevcut arazi ile nekadar örtüştüğü belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla; arazinin mevcut kullanımharitası oluşturulmuştur. Bu haritada inceleme alanı; Çok Katlı Binalar, Orta Katlı veAz Katlı Binalar, Sanayi Alanları ve Açık-Yeşil Alanlar olmak üzere dört sınıfaayrılmıştır. Mevcut arazi kullanım haritasına baktığımızda; yöntemlerde kullanılankriterlerin tutarlı olduğu ve bu yöntemlerin doğru kullanılarak mevcut arazi ile hemenhemen örtüştüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study demonstrates the superiority of the usage of multi-criteria decision analaysistechniques with GIS for the preparation of the geotechnical microzonation mapregarding the suitability of the residential areas. In this study; the slope, ambient type,formations which carries the groundwater, earthquake, mass movements, floodsusceptibility, liquefaction potential and land categories were prepared for the chosenarea. The assignment of the weight and rank values and the analysis were performed byapplication of the KE and the AHP methods. In KE methods result, the study area wascategorized into three different zones regarding the foundation suitability of residentialareas as; Areas Suitable for Settlement, Provisional Settlement Areas and UnsuitableAreas. In AHP methods result, the study area was categorized into five different zonesas: High-rise Building, Multi-storey building, Low-rise building, Industrial areas andGreen land. The maps prepared using the KE and the AHP methods were found to beconsistent with each other at some areas. In the final stage; when we look at the existingland use map we can conclude that the criteria used in the methods are consistent andthat these methods were used correctly and it almost overlaps with the existing land.