Avcılar kavşağı-Haramidere kavşağı (E5) bağlantı yolu heyelan incelemesi
- Tez No: 29748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MALİK GÖZÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
-V- ÖZ - Avcılar Kavşağı - Haramidere Kavşağı (E5) Bağlantı Yolu Heyelan İncele- mesi- Bu çalışma, Avcılar Kavşağı (TEM)-Haramidere Kavşağı (E-5) Bağlantı Yolu Üstünde meydana gelen heyelanların Mühendislik Jeolojisi incelemesini içermekte dir. İnceleme alanı Oligosen ve Miyosen'e ait birimlerle kaplıdır. Yapılan Mühen dislik Jeolojisi çalışmaları ile inceleme alanının Jeomorfolojik, hidrojeolojik ve Je- oteknik çalışmaları yapılmıştır, ve sonuçta tüm bu çalışmalar yorumlanarak incele me alanında meydana gelen heyelanların oluşum mekanizması ile iyileştirme yöntemleri belirtilmiştir. Bishop Yöntemi kullanılarak yapılan şev stabilite analizi sonucunda, 3 Y/l D şev eğimine göre, Gs=1.96 olarak belirlenmiştir. İnceleme ala nının depremselliği ve Kuzey Anadolu fayının etkisi şev stabilite analizlerinde dik kate alınarak hesaplar yapılmıştır. ABSTRACT - The analysis of the landslides on the connection road between Avcılar Inter- section-Haramidere Intersection (E5)- The study covers the analysis of the Engineering Geology of the landslides oc- curing on the connection road of Avcılar intersection (TEM) and Haramidere inter section (E5). The Investigation field are covered with some unites belonging to Oligosene and Miosene layers. In Geological Engineering studies performed, the field has been examined with respect to ist Geomorphological, hydrogeological and geotechnical aspects and then, having interpreted all of these studies, it is de fined the mechanizms of the landslides and the methods for their improvement. As a consequence of the slo pe stability analysis by the Bishop method, it appears Gs=1.96 for 1Y/1D slope degree. The seismical character of the reigion and the effect of the North Anatolian Fault is considered during these calculations.
Özet (Çeviri)