Çamaşır makinesi kazan körüğü test aparatının tasarım süreci
Design process of washing machine bellows? test apparatus
  1. Tez No: 323806
  2. Yazar: EKREM KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ERDEM İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Rekabet koşullarının artmasıyla beraber, firmalar tüketicilere ürünlerini en ucuzşekilde sunmaya çalışırlar. Üretim maliyetlerinin düşmesiyle beraber kaliteninkorunması gereklidir. Kalitenin artması üretici firmanın kullanıcının gözündeitibarının artmasını sağlayacağı gibi, bakım maliyetlerinin azalmasını sağlar. Budurum çamaşır makinesi için de geçerlidir. Kaliteli bir çamaşır makinesindençamaşırları en temiz şekilde yıkaması beklendiği gibi, bakım ihtiyacının seyrekliği debeklenmektedir.Çamaşır makinesinde kullanılan kazan körüğü viskoelastik yapıya sahip birmalzemeden oluşmaktadır. Parçada oluşan hatalar yıkama sıvısının dışarıyasızmasına yol açabileceği gibi, makinenin titreşimli ve gürültülü çalışmasına yolaçabilmektedir. Bu amaçla çalışmada çamaşır makinesi kazan körüğünün kalitekontrol amaçlı yapılan test düzeneğinin tasarım süreci anlatılmaktadır.Çalışmada öncelikle literatürde karşılaşılan elastik malzemelere uygulanan standartve standart olmayan yöntemler açıklanmıştır. Burada kullanılan yöntemlerin körükmalzemesinin karmaşık yapısından dolayı yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Aynızamanda bu kısımda kullanılan yöntemlere göre parçada oluşan hatalarıbelirleyebilmek için ölçülmesi gereken özellikler de belirlenmiştir.Problemin açıklık kazanmasıyla birlikte körük test düzeneğinin tasarım sürecibaşlamıştır. Daha sonraki bölümlerde tasarım kriterleri belirlenmiştir. Burada tasarımkriterlerini maliyetlerin belirlediği gibi çamaşır makinesinde oluşan koşullar dabelirlemektedir. Tasarım kriterlerinin veya çalışmada kullanılan ismiyle isteklerlistesinin oluşturulmasından sonra konsept tasarım aşamasına geçilmiştir. Konsepttasarım aşamasında ortaya çıkan seçeneklerden bir önceki aşamada belirlenentasarım kriterlerine göre seçim yapılmıştır. Seçilen konsept tasarımdan sonra detaylıtasarım aşamasına geçilmiştir. Bu aşamada test düzeneğinin fiziksel olarak bütünözellikleri belirlenmiştir. Aynı zamanda kullanılan sensörler için oluşturulan ölçümzinciri de bu aşamada belirlenmiştir.Daha sonraki aşamada detaylı tasarım aşamasında oluşturulan körük test düzeneğininortaya çıkardığı sonuçlar gösterilmiştir. Sonuçlarda öncelikle test düzeneğininbirbirinden farklı özelliklerdeki körükleri ayırt ettiği ve ölçümlerin kendinitekrarlayabildiği gösterilmiştir. Sonuçlar kısmında ise yapılan çalışma anlatışmış veileride yapılabilecek eklemeler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing competition conditions, companies are working to offer their products toconsumers by the cheapest way. Protection of quality is required with the falling productioncosts. Increase of quality provides that reputation of the company will increase on the user?seye. At the same time, maintenance costs will decrease. This situtaion also applies to washingmachines. Washing clothes in the clearest manner is expected from a high quality washingmachine. Also the infrequency of need for maintenance is expected.Washing machine bellows? material is consist of viscoelastic structure. Failure in the bellowsproduction may lead to leak out of the washing liquid and also may lead to run the washingmachine in high vibration and noise conditions. In this study , design process of washingmachine bellows test apparatus is described.Fristly, in the study standard and non-standard test methods are described which are applied tothe elastic materials. It is determined that these methods are inadequate because of thecomplex structure of bellows? material. At the same time, it is determined that whichproperties of the bellows must be measured according to these methods.After the problem is clearly identified, desing process of bellows? test apparatus starts. Designcriteria of the test apparatus are identified at the following sections. Design criterias areidentified by the costs and washing machine?s working conditions. After the identification ofthe design criterias, conceptual design process begins. Appropriate conceptual design isselected according to the design criterias and created wish list. Afetr the selection of theconceptual design, embodiment design process begins. In this section all of the dimensionsand used parts for the apparatus are identified. At the same time, the measurement chain ofthe apparatus is determined in this section.In the next section, bellows test apparatus results are shown. After that it is determined thatthe mesaurement results are distinguished from each other and repeated. In the result section,all study is summarized and described which studies can be made in the future.