Üç faz ıgbt köprü doğrultucunun tasarımı ve çift beslemeli asenkron generatör tabanlı rüzgar türbin sistemlerindeki kontrolü
Design and control algorithm of three phase pwm rectifier for the wind turbine systems with dfig configuration
  1. Tez No: 323837
  2. Yazar: TAHA TANER İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÖKAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde yapılan çalışma, MİLRES (Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi) Projesi çerçevesinde oluşturulmuştur. MİLRES projesi kapsamında, ilk olarak hedeflenen 500kW ÇBAG (çift beslemeli asenkron generatör, ?DFIG?) tabanlı bir rüzgar türbini geliştirilmesidir. Projenin elektronik sistemler iş paketi altında 50kW'lık bir rüzgar enerjisi donanım simülatörünün oluşturulması söz konusudur. Donanım simülatörünün amacı, generatör mili ile şebeke arasındaki enerji akışının kararlı bir biçimde aktarılmasını sağlayacak güç elektroniği devresi testlerinin gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda bu güç devresi yardımıyla makinaya uygulanacak en uygun kontrol algoritmasına karar verilmesi için düşük güçte bir ortam sağlamasıdır. Bu kapsamda, 50kW donanım simülatöründe yer alacak frekans çeviricisi güç katı ve sürekli haldeki kontrolüne kabaca değinilerek şebeke tarafı çevirici tasarımı ve kontrolü bu tez altında daha ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Ayrıca tasarlanan güç katı üstünde tasarlanan kontrol algoritması çalıştırılarak sistem çıktıları sunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis get its topic from the MILRES (National Wind Energy Systems Development and Prototype Turbine Production) Project. Within the scope of the project, firstly 500kW wind turbine will develop with the DFIG configuration. Under the electronic systems work package, hardware in the loop (HIL) system will be established for the wind energy with 50kW DFIG. The scope of the HIL system is power electronic systems and control algorithms for the machine and electrical energy conversion. In this context, it will be touched briefly on the frequency converter and steady state control of that. In addition, grid side converter design and control algorithm for the converter will be analyzed deeply. In addition, the control algorithm is designed, the system also outputs generated at the power stage are represented.