Automated code compliance checking: A system for checking fire codes
Yönetmeliklerin otomatik uygunluk kontrolü: Yangın yönetmelikleri kontrolü için bir sistem
- Tez No: 323849
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ, ÖĞR. GÖR. DR. ELİF SEZEN YAĞMUR KİLİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mimarlık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında, mimarlık, mühendislik ve inşaat şirketlerinin gerçekleştirecekleri yapı projelerinin uymaları gereken yönetmeliklerin kontrolünü otomatik olarak yapan bir sistem geliştirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak mevcut çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalarda geliştirilen sistemlerin ortaya koydukları sonuçlardan yararlanılmıştır. Geliştirilen sistem Yapı Bilgi Sistemi (BIM) kullanılarak modellenen bir yapının elemanlarının parametrelerinin yönetmeliklerde yayınlanan değerler içerisinde olup olmadıklarını kontrol etmektedir. Kontrol sonrasında ise sonuçlar kullanıcıya bildirilmektedir, bu şekilde eğer yönetmeliklere uymayan bir yapı elemanı varsa kullanıcı uyarılmaktadır. Tezin kapsamı, yangın yönetmeliklerinin birkaç maddesi için sınırlandırılmıştır. Gelecekte tüm maddelerin kapsanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an automated code compliance checking system is developed to be used in the checking of the construction projects that are done by architectural, engineering and construction firms against the codes, which is a must for getting construction permits. For this reason, past studies are reviewed and the results that are published with these studies are used in this study. The developed system checks the parameters of the building elements of a project that is modeled in a Building Information Modeling (BIM) and controls if the values of the parameters are in range that is specified in codes. After this check the user is informed about the check and if there is a building element that is not in accordance with the codes the system warns the user. The scope is limited for some clauses from the Turkish Fire Codes. In the future the remaining clauses will be completed.