Computer representation of building codes for automated compliance checking
Uyumluluk denetimi otomasyonu için yapı yönetmeliklerinin bilgisayarda modellenmesi
- Tez No: 382966
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yapı projelerinin ilgili yönetmeliklere uyumluluk denetiminin otomasyonu araştırma alanında geliştirilen bu doktora tezinde, yapı yönetmeliklerinin bilgisayar ortamında modellenmesi ve otomatik denetleme sistemlerinde uygulanmasına odaklanılmıştır. Uyumluluk denetimi sürecinin otomasyonuna yönelik sistem geliştirme çalışmaları, yapı projelerinin ilgili yönetmeliklere göre yetkili kurumlarca, zaman ve maliyet etkin olarak hatasız bir şekilde denetlenmesini hedefleyen teorik ve uygulamalı araştırmaların odağında yer almaktadır. Otomatik denetleme sistemlerinin geliştirilmesi için öncelikle yönetmeliklerin sayısal modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılaşmaya ilişkin yönetmeliklerin birbiri ile ilişkili karmaşık kurallardan oluşan, sadelik ve düzenden uzak yapısından dolayı bu yönetmeliklerin bilgisayar ortamında sayısal olarak modellenmesi oldukça zorlu bir araştırma alanı olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında, uyumluluk denetimi otomasyonuna yönelik sayısal yönetmelik modellerinin oluşturulması için yeni bir temsil modeli ve ona eşlik eden bir modelleme metodolojisi önerilmektedir. Önerilen model, düz yazı biçimindeki yönetmeliklerin kurgusal yapısının tanımlanmasına yönelik teorik çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan ve literatürde dört katmanlı modelleme paradigması olarak yer alan yaklaşıma dayanmaktadır. Bilgi modelleme yöntemi olarak ise son zamanlarda ortaya çıkan semantik modelleme yaklaşımı kullanılmaktadır. Önerilen model ile yönetmelikleri oluşturan terimlerin, kural cümlelerinin, kurallar arası ilişkilerin ve organizasyonel yapının ayrı katmanlarda modellenmesi sağlanarak sayısal yönetmelik modelleri için sistematik bir yöntem ortaya konmaktadır. Bu tez çalışması, bir yapı yönetmeliğinin dört katmanlı olarak semantik tabanlı modellenmesinin uyumluluk denetimi otomasyonuna yönelik denetleme sistemleri için etkili bir modelleme stratejisi olduğunu göstermektedir. Önerilen modelin yapı tasarımı alanında uygulanabilirliği, İzmir İli Tip İmar Yönetmeliği örnekleminde gösterilmiştir. Yönetmeliğin yapı tasarımı ile ilgili bölümlerinin önerilen model çerçevesinde sayısal modeli oluşturularak bu model ile çalışan prototip bir otomatik denetleme sistem uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem çeşitli yapı projesi örnekleri üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation constitutes a study in the field of automated compliance checking, with a concentration on building code representations. Development of compliance checking systems has been an area of research that aims to provide computational support for accurate compliance checking of building projects against applicable building codes in a time and cost effective way. Systems for compliance checking of building projects require appropriate representations for building codes. Building codes are complex documents written in natural languages, and the development of computable representations is challenging. This dissertation constitutes a study in the field of automated compliance checking, with a concentration on building code representations. Development of compliance checking systems has been an area of research that aims to provide computational support for accurate compliance checking of building projects against applicable building codes in a time and cost effective way. Systems for compliance checking of building projects require appropriate representations for building codes. Building codes are complex documents written in natural languages, and the development of computable representations is challenging. This dissertation proposes and demonstrates a new representation model and an accompanying modeling methodology for representing building codes in computable form that can be utilized in the development of automated compliance checking systems. The model adopts the four level representation paradigm as a theoretical base and uses the semantic modeling approach for developing the building code representation. The model breaks down the representation into four levels which allows separate modeling of domain concepts, individual rule statements, relationships between rules, and the organization of the building code. The dissertation shows that decomposing a building code into four levels and modeling rules based on the semantic-oriented paradigm is an effective modeling strategy for representing building codes in a computable form that is independent of automated compliance checking systems. The applicability of the model has been evaluated through a case study. The case study successfully illustrates the modeling of building codes that constitute parts of İzmir Municipality Housing and Zoning Code, as well as a prototype implementation of an automated checking system utilizing this building code representation.