Yapılara etki eden rüzgar yüklerinin Eurocode 1-4 VE Asce 7-05 standardları kullanılarak karşılaştırılması
A comparasion of wind loads acting on structures by means of using Eurocode 1-4 and Asce 7-05
  1. Tez No: 323883
  2. Yazar: PELİN GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDAN YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yapılan bu tez çalışması kapsamında rüzgar tanımı yapılmış ve rüzgar hızını ve basıncını etkileyen temel faktörlerden bahsedilmiştir.Rüzgar basıncının hesaplanmasında Avrupa'da yaygın olarak kullanılan Eurocode 1-4 ve Amerika'da yaygın olarak kullanılan ASCE 7-05 standardlarında yer alan paremetreler incelenmiştir ve bu standardlarda yer alan önemli bilgiler özet halinde sunulmuştur.Bu iki standard ışında; kırık çatılı bir endüstri yapısı, tonoz çatılı bir endüstri yapısı ve çok katlı bir yapı rüzgar yükleri açısından incelenmiş ve rüzgar basıncı hesabı yapılmıştır.Yapıların her iki standarda uygun olarak hesaplanan rüzgar basınçları birbirleriyle karşılaştırılmış ve bu farklılığa neden olabilecek parametreler verilmiştir.Bu iki standadın dışında Türk Standardı TSE 498 ile ilgili bilgiler verilmiştir. ASCE 7-05 ve Eurocode 1'e göre hesaplanan rüzgar yükleri, kırık çatılı endüstri yapısı ve çok katlı yapı için TSE 498'e göre tekrar hesaplanmıştır.Son olarak ise TSE 498 rüzgar yükleri hesabı açısından ASCE 7-05 ve Eurocode 1 ile kıyaslanmış ve TSE 498'in diğer standardlardan farklı olan yönlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, the wind has been defined and the basic factors that affect the pressure and speed of wind were discussed.For the calculation of the wind pressure, the parameters of codes that have been used widely in Europe and the USA, Eurocode 1-4 and ASCE 7-05 respectively, were researched and the important points of those codes were summarized.Besides of those two standards, a industry structure with duopitch roof and a industry structure with vaulted roof and a tall structure were analyzed in terms of wind load and the wind pressure calculation was made.The wind pressures of the structures that calculated in accordance with the both codes were compared with each other and the parameters that may cause differences have been given.Besides of those two standards, the information about the Turkish Standard-TSE 498- was given. The wind loads, and a industry structure with duopitch roof, and a tall structure that were calculated according to ASCE 7-05 and Eurocode 1 were recalculated for TSE 498.Finally, TSE 498 was compared with both ASCE 7-05 and Eurocode 1 in terms of wind load calculation and the other aspects of TSE 498 which are different from the other codes were mentioned.