International adoption framework of green building guidelines in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde uluslararasi yeşil bina ilkelerinin adaptasyonu çerçevesi
- Tez No: 323882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yeşil bina kavramları gelişmenin bir sonucu olarak, bir çok ülke kendi yeşil bina konseylerini kurduve ilkelerini oluşturdu. Bu tezde, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında yeşil bina hareketinde yeni olan gelişmekte olan ülkelerde yaygın yeşil bina kurallarının nasıl uygulanabileceği üzerinedir. Bu gelişmekte olan ülkelerin yeşil bina kılavuzların kullanımı hızlandırmak için bir yol haritasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezin üç ana hedefi vardır: (1) Endonezya'da ve Türkiye'de yeşil binanın benimsenmesi için bir uygulama stratejisi önermek; (2) bu stratejiyi doğrulamak ve geliştirmek için önceki çalışma ve daha ileri durumdaki ülkelerle karşılaştırmak; ve (3) gelişmekte olan ülkelerde inşaat sektöründe yaygın bir yenilik olarak yeşil bina kurallarının ne kadar kavrandığını görmek. Bu tezçalışmasında, gelişmekte olan ülkelerde yeşil bina kurallar benimsenmesi çerçevesinde üç gelişmekte olan ülke bazalınmıştır: Hindistan, Endonezya ve Türkiye. Bu üç ülke benzer şartlara sahip olduğu halde yeşil bina konusunda farklı kurallar uygulamış ve farklı ilerlemeler kaydetmiştir. Bulgular Hindistan, Endonezya ve Türkiye'de anket sonuçlarının karşılaştırılmasına dayanarak, bu tez gelişmekte olan ülkelerde oluşturulan yeşil bina kurallarının benimsenmesi hakkında bir çerçeve çizmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the development in green building concepts, many countries have established their green building councils and guidelines. This thesis focused on examining how green building guidelines diffuse in developing countries, which have relatively young green building movement compared with developed countries that have long history of the green building movement. These developing countries need to build adoption framework to accelerate the use of these green building guidelines. There are three objectives of this thesis: (1) to propose an implementation strategy for accelerating the adoption of green building in Indonesia and Turkey; (2) to compare them with the previous study to validate and improve the green building guidelines adoption framework for developing countries; and (3) to comprehend how green building guidelines as an innovation in construction industry diffuse in developing countries. In this thesis, adoption framework of green building guidelines in developing countries is built based on examples of three developing countries: India, Indonesia, and Turkey. Based on the findings and comparison of survey?s results in India, Indonesia, and Turkey, this thesis offers adoption framework of green building guidelines in developing countries.