Türkiye liberal elektrik piyasasının işleyişi ve hidroelektrik enerjinin mevcut durumu
Turkey's electricity market and present situation of hydroelectric energy
- Tez No: 324013
- Danışmanlar: PROF. DR. BİHRAT ÖNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Su, tüm canlılar için vazgeçilmez yaşam kaynağıdır. Son yıllarda, dünyadaki tüminsanların günlük yaşam tarzlarını etkileyecek kadar kendisini hissettiren küreseliklim değişiklikleri, insanlığı su kaynaklarının daha iyi korunması ve kullanılmasıkonusunda düşünmeye sevk etmiş, yeni politikalar üretmeye zorlamıştır. Su, içmesuyu ve sulama alanlarındaki öneminin yanısıra hidroelektrik güç santrallerindemodern hayatın yaşam kaynağı olan elektriği ucuz şekilde ve çevreye minumumzararla üretmekte kullanılmasıyla da önemlidir. Ülkemizde, artan enerji ihtiyacınınkarşılanabilmesi için arz güvenliğinin sağlanması ve Avrupa Birliği'ne tam üyeliksürecinde elektrik piyasasının birlik mevzuatına uygun hale getirilmesi için köklüyapısal reformlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki hidroelektriksistemin mevcut durumu, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunuyla kurulan ElektrikPiyasası ve talep tahminleri esas alınarak piyasa katılımcılarına yol göstermekamacıyla hazırlanan Üretim Kapasite Projeksiyonları ile ilgili kamu kurumlarınınStratejik Planları bağlamında analiz edilmiş, yeniden yapılandırılan elektrikpiyasasında bütün halinde irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamındakonuyla ilgili yasa ve yönetmelikler, resmi istatistikler ve resmi üretimprojeksiyonları esas kaynak kabul edilerek tüm detaylarıyla incelenmiş, ayrıcapiyasanın hidroelektrik kaynaklarımız üzerindeki etkileri de irdelenmiştir. Buçalışmada sade bir dil ve basit anlatımla sunulmaya çalışılan bilgilerle, elektrikpiyasasında gelecekteki eğilimleri ortaya koyabilmek, karmaşık piyasa sürecini dahanet hale getirmek, elektrik piyasasını çok yönlü değerlendirmek ve piyasadaki köklüdeğişimleri sunabilmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water, is a crucial source of life for all livings. Recently, global climate changes thatmake the people all around the world feel its affects, forced the humanity to thinkabout keeping and well using of water resources, and also forced to consider newstratejies about water resources and renewable energy sources. The water is not onlyimportant for water supply or irrigation, also it is important to be used inhydroelectric power plants for cheap and harmless electricity production. In Turkey,there had been done crucial progress to fill the energy production security, greatinvestment incentives for renewable energy sources and also there are strictobligations about energy according to the acquis communitaire of European Union,while Turkey is trying to finish full membership period. Also in this thesis, thepresent situation of hydroelectric energy in Turkey, Electricity Marketing Lawnumbered with 4628, the projections and official strategic plannings about electricenergy production and capacity were analysed and examined. In this thesis, the relevant regulations,laws, offical statistics and official electricity production plannings were examined.This thesis, can find out clear and simple knowledge about new liberalized electricitymarket, future plans about electricity marketing, electricity production plans andradical changes in the electricity market.