İskeletsel sınıf ı yapıya sahip bireylerde yüzün vertikal yönde incelenmesi
Vertical examination of the face in patients with skeletal class i structure
  1. Tez No: 324051
  2. Yazar: AYÇİN SELÇUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada sagittal yönde yüz iskelet yapısının normal olduğu iskeletsel Sınıf I vakaları, vertikal yönde normodiverjan, hipodiverjan ve hiperdiverjan olarak gruplandırarak birbirleri ile karşılaştırmak ve kraniodentofasial yapılardaki farklılıkları belirlemek hedeflenmiştir. Ayrıca normodiverjan, hipodiverjan ve hiperdiverjan gruplarda ayrı ayrı dental olarak anomalinin mevcut olduğu ve olmadığı alt grupları karşılaştırarak, kompenzasyonların nereden kaynaklandığının araştırılması da amaçlanmıştır.Çalışmaya ANB açıları 0-4° arasında olan 450 (190 erkek, 260 kadın) Sınıf I birey seçilmiştir. Ana gruplar vertikal yönde SN/GoGn açısına göre (1. Grup: Normodiverjan SN/GoGn açısı >27º-
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to group the skeletal Class I cases with normal face skeletal structure in sagittal direction vertically as normodivergent, hypodivergent and hyperdivergent and to compare these with each other and to specify the differences in the craniodentofacial structures. It is also aimed to compare the subgroups with and without dental anomaly separately in normodivergent, hypodivergent and hyperdivergent groups and to investigate where the compensation arises from.450 (190 males, 260 females) Class I patients with ANB angles between 0-4° have been selected for the study. The main groups have been grouped according to vertical SN/GoGn angle (1st Group: Normodivergent SN/GoGn angle >27º-