Abdominal travmalı hastaların değerlendirmesinde biyokimyasal parametrelerin rolünün retrospektif vaka serisinde incelenmesi
Investigation of the role of the biochemical parameters in the evaluation of the patients with abdominal trauma in retrospective case series
  1. Tez No: 324080
  2. Yazar: EKREM MUSALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Çalışmanın birinci amacı; çoklu travmalı hastalarda batın içi yaralanmaların tanı ve takibinde biyokimyasal parametrelerin katkısının araştırılmasıdır. Çalışmanın ikinci amacı intra abdominal yaralanmayı tanımada vital bulguları, fizik muayene, glaskow koma skalası (GKS), sok indeksinin katkısının araştırılmasıdır.YÖNTEM: Geriye dönük kesitsel analitik nitelikteki çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine 01.01.2009-31.12.2011 tarihleri arasında başvuran abdominal travmalı on sekiz yaş üstü hastaların kayıtları incelendi. Bu yıllarda acil servise başvuran abdominal travmalı hasta kayıtlarına acil servis adli vaka defterinden ulaşıldı. Adli vaka defterinde abdominal travması olma olasılığı olan motorlu araç kazaları ve yüksekten düşme vakaları tespit edildi. Çalışmamızda standart veri toplama formu oluşturuldu. Veriler analiz için gruplara ayrıldı. Araştırma görevlisi tıpta uzmanlık öğrencisi tarafından 2 ay süre ile çalışmaya alınan 2604 dosya taranarak veri toplama forumları dolduruldu. İstatistik değerlendirmede veriler SPSS 16.0 programına yüklenerek gerekli analizler yapıldı.BULGULAR: Çalışmanın içleme ve dışlama kriterlerine göre değerlendirilmeye alınan 2604 hasta kaydının % 74'ü (1927) erkek olup yaş ortalamaları 37,7 ±15,4 olarak hesaplandı. Çalışmaya alınan kayıtlı hastaların %54,7'si (1424) Araç İçi Trafik Kazası (AİTK) , %20,1'ü (524) Araç Dışı Trafik Kazası (ADTK), %16'sı (416) Motosiklet kazası (MK), %9,2 (240) Yüksekten düşme (YD) ile acil servise başvurmuştur. Batın içi yaralanma bulunması ile yüksekten düşme (OR:1,87 %95 CI:1,14-3,05 p=0.012), başvuru sistolik kan basıncı (SKB) (OR: 4,59 %95 CI 1,79-11,78 p?0.0001), başvuru nabız sayısı (OR: 3,49 %95 CI 2,19-5,75 p?0.0001), başvuru şok indeksi (OR:3,23, %95 CI: 2,01 -5,19) p?0.0001), GKS 14 ve altı olması (OR: 8,41 %95 CI: 5,34-13,23 p?0.0001), travmatik toraks muayene bulgularının (OR: 2,16 %95 CI: 1,32-3,54 p=0.002), travmatik batın muayene bulgusu ve batın muayenesinin değerlendirilememesi (OR: 8,16 %95 CI: 5,15-12,93 p?0.0001), başvuru hemoglobin değerinin 9,99 g/dl ve altında olması (OR: 6,25 %95 CI 2,86-13.52 p?0.0001), başvuru hematokrit değerinin % 29,99 ve altında olması (OR: 7,71 %95 CI 3,16-18.79 p?0.0001), kontrol hematokrit değerinin % 29,99 ve altında olması (OR: 3,26 %95 CI:1,53-7,20 p=0.002), başvuru lökosit sayısının 10000 10?x mm? ve üzerinde olması (OR: 5,29 %95 CI:3,50-8,01 p?0.0001), kontrol lökosit sayısının 10000 10?x mm? ve üzerinde olması (OR: 1,80 %95 CI:1,03-3,14 p=0,038), başvuru serum CK değerinin 855 U/L ve üzerinde olması (OR: 3,14 %95 CI:1,47-6,72 p=0.003), kontrol serum CK değerinin 855 U/L ve üzerinde olması (OR: 5,12 %95 CI:1,71-15,32 p=0.003), başvuru serum ALT değerinin 100 IU/L ve üzerinde olması (OR: 34,45 %95 CI:21,76-54,54 p?0.0001), kontrol serum ALT değerinin 100 IU/L ve üzerinde olması (OR: 8,09 %95 CI:3,88-16,88 p?0.0001), başvuru serum AST değerinin 80 IU/L ve üzerinde olması (OR: 17,33 %95 CI:11,04-27,21 p?0.0001), kontrol serum AST değerinin 80 IU/L ve üzerinde olması (OR: 4,74 %95 CI:2,35-9,56 p?0.0001), başvuru serum amilaz değerinin 101 U/L ve üzerinde olması (OR: 4,42 %95 CI: 2,55-7,00 p?0.0001), başvuru serum lipaz değerinin 61 U/L ve üzerinde olması (OR: 10,44 %95 CI: 6,56-16,49 p?0.0001), başvuru serum kreatinin düzeyinin 1.1 mg/dl ve üstü olması (OR: 3,20 %95 CI: 2,07 -4,93 p?0.0001), idrar eritrosit sayısı 6 ve üzerinde olması (OR: 13,56 %95 CI: 7,18-25,61 p?0.0001), başvuru anında yapılan ultrasonografi'de (USG)' batın içi sıvı ve/veya solid organ yaralanması tespit edilmesi (OR:98,35 %95 CI:51,32-188,472 p?0.0001), toraks travması olması (OR 18,08 %95 CI:12,87-27,05 p?0.0001), pelvis fraktürü olması (OR:2,85 %95 CI:1,51-5,37 p?0.0001) arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmiştir.TARTIŞMA: Bizim çalışmamızın sonuçları literatürdeki çalışmalar ile benzer bulunmuştur. Çoklu travmalı hastalarda intra abdominal yaralanmayı tanımada ve takibinde biyokimyasal parametrelerin, vital bulguların, fizik muayenenin, GKS'nin ve sok indeksinin katkısı olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgunun, prospektif ve acil sonlanım kararlarının altın standart batın BT ile verildiği çalışmalar ile sınanmasına gerek duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: First objective of the study is to investigate the role of biochemical parameters in diagnosis and folllow-up of the intraabdominal injury of the multitrauma patients. Secondly, we aimed to determine the role of vital signs, physical examination, glaskow coma scale (GCS) and shock index in diagnosing intraabdominal injury.METHOD: In this retrospective cross-scetional analytical study, we examinded the records of the patients with abdominal trauma who were above 18 years old and who were referred to the emergency department between 01.01.2009 and 31.12.2011. The registry of the abdominal trauma patients who were referred to the E.R. between these dates was obtained from the E.R. judicial case records. Cases of motor vehicle accidents and falls form high in judicial records were selected. A standart case report file for each patient was formed. Data were analyzed according to groups. Case report forms were filled after a two month evaluation of the 2604 patient records which met the inclusion criteria. SPSS 16.0 was used for the analysisFINDINGS: Of the 2604 recorded patients who were assessed according to inclusion and exclusion criteria, %74 (1927) was male and the mean age was 37,7±15,4. Of the patients included in the study, %54,7 (1427) was injured in the motor vehicle accidents, %20.1 (524) was pedestrian injury by automobile, %16 (416) was injured in the motorcycle accidents and %9,2 (240) was admitted due to fall from high. There was a statistically significant relationship between intraabdominal injury and fall from high (OR:1,87 %95 CI:1,14-3,05 p=0.012), reference sistolic blood pressure (OR: 4,59 %95 CI 1,79-11,78 p?0.0001), reference pulse rate (OR: 3,49 %95 CI 2,19-5,75 p?0.0001), reference shock index (OR:3,23, %95 CI: 2,01 -5,19) p?0.0001), GCS 14 and below (OR: 8,41 %95 CI: 5,34-13,23 p?0.0001), signs of traumatic thorax injury (OR: 2,16 %95 CI: 1,32-3,54 p=0.002), signs of traumatic abdominal injury and abdominal examination unable to be evaluated (OR: 8,16 %95 CI: 5,15-12,93 p?0.0001), a value of reference hemoglobin 9,99 g/dl and below (OR: 6,25 %95 CI 2,86-13.52 p?0.0001), reference hematocrit %29,99 and below (OR: 7,71 %95 CI 3,16-18.79 p?0.0001), control hematocrit % 29,99 and below (OR: 3,26 %95 CI:1,53-7,20 p=0.002), reference leukocyte count 10000 10?x mm? and above (OR: 5,29 %95 CI:3,50-8,01 p?0.0001), control leukocyte count 10000 10?x mm? and above (OR: 1,80 %95 CI:1,03-3,14 p=0,038), reference serum CK 855 U/L and above (OR: 3,14 %95 CI:1,47-6,72 p=0.003), control serum CK 855 U/L and above (OR: 5,12 %95 CI:1,71-15,32 p=0.003), reference serum ALT 100 IU/L and above (OR: 34,45 %95 CI:21,76-54,54 p?0.0001), control serum ALT 100 IU/L and above (OR: 8,09 %95 CI:3,88-16,88 p?0.0001), reference serum AST 80 IU/L and above (OR: 17,33 %95 CI:11,04-27,21 p?0.0001), control serum AST 80 IU/L and above (OR: 4,74 %95 CI:2,35-9,56 p?0.0001), reference serum amylase 101 U/L and above (OR: 4,42 %95 CI: 2,55-7,00 p?0.0001), reference serum lipase 61 U/L and above (OR: 10,44 %95 CI: 6,56-16,49 p?0.0001), reference serum creatinine 1.1 mg/dl and above (OR: 3,20 %95 CI: 2,07 -4,93 p?0.0001), urinary erythrocyte count 6 and above (OR: 13,56 %95 CI: 7,18-25,61 p?0.0001), detection of intraabdominal fluid and/or solid organ injury by ultrasonography at the time of reference (OR:98,35 %95 CI:51,32-188,472 p?0.0001), trauma to the thorax (OR 18,08 %95 CI:12,87-27,05 p?0.0001) and pelvic fracture (OR:2,85 %95 CI:1,51-5,37 p?0.0001).DISCUSSION: The findings of our study is consistent with the literature. Biochemical parameters, vital signs, physical examination, GCS and shock index have a role in the follow-up and diagnosis of the intraabdominal injury in multitrauma patients. This finding should be tested by further prospective studies which use CT scan as a gold standard measure in deciding the outcome in the E.R.