Radyasyona bağlı salınan sitokinler ile grelin hormonu ve klinik radyoterapiye bağlı normal organ radyotoksisitesi arasındaki ilişkiler
The relationship between ghreline hormone, cytokines swept by chemoradiation and normal organ chemoradiotoxicity due to clinical chemoradiotherapy
  1. Tez No: 324141
  2. Yazar: FERYAL KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ERKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETAmaç: Çalışmamızın amacı eş zamanlı kemoterapi ve radyoterapi gören mide,safra ve pankreas kanserli 30 hastanın, radyoterapiye başlamadan önceki kan grelin, IL-1, IL-6, IL-8 değerlerinin radyoterapinin son haftasında ve radyoterapinin bitimindensonraki üçüncü aydaki ölçümleri ile kıyaslamaktır. Bu ölçümlerle grad 1-2-3 toksisitearasındaki ilişkiyi belirlemeye çalışmaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi RadyasyonOnkolojisi Anabilimdalı Polikliniğine Mart 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasındabaşvuran mide kanseri, pankreas kanseri ve safra kesesi kanseri tanısı almış eş zamanlıkemoradyoterapi gören hastalar alındı. Tüm hastaların kendi onayları ve etik kurulonayı alınarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların plazma Grelin ve serum TNF-alfa,IL-1, IL-6, IL-8 değerine bakmak için radyoterapiye başlamadan önce, radyoterapininson haftasında ve radyoterapi bittikten üç ay sonra, 5cc'den az olmamak kaydıylakanları alındı. Santrifüj edildikten sonra -700c'de donduruldu. Hastaların kontrol kanlarıda alınarak tamamlandıktan sonra ELIZA yöntemi ile çalışıldı. Tüm hastaların karaciğerve böbrek fonksiyonlarına bakmak amacıyla radyoterapiye başlamadan önce,radyoterapinin her haftasında ve radyoterapi bitiminde üç ay sonra kan AST, ALT,LDH ve kreatinin değerlerine bakıldı.Bulgular: Çalışmaya 15 kadın, 15 erkek hasta dahil edilmiştir. Histopatolojikolarak, 25 (% 86.7) adenokarsinom, 5 (% 13.3) skuamöz hücreli karsinomdu. E1-b (%16.7), E-2a (%30), E-3 (% 53.3) olgu bulunmaktaydı. Radyoterapinin son haftasındaGrelin değeri, Radyoterapiye başlamadan önceki değeri ile kıyaslandığında düşmüşolduğu, tedavi bitiminden üç ay sonra ise yeniden yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: The aim of this study is to compare the levels of ghreline hormone, TNF- ,IL-1, IL-6 and IL-8 before radiotherapy, at the last week of radiotherapy and 3 monthsafter radiotherapy in 30 patients with stomach, gall bladder and pancreas carcinomawho had concomittant chemoradiotherapy and to evaluate the relationship betweenthese measurements and grade 1-2-3 toxicity.Material and Methods: Stomach, gall bladder and pancreatic carcinoma patientshaving concomittant chemoradiotherapy who admitted to Çukurova University MedicalFaculty, Department of Radiation Oncology between the dates March 2011-May 2012were run into our study. Before the study, informed consents of all patients were takenand ethics committee approval was taken. All of the patients blood samples (not lowerthan 5 cc) were taken to measure plasma Ghreline, serum TNF- ? , IL-1, IL-6 and IL-8levels before radiotherapy, at the last week of radiotherapy and 3 months afterradiotherapy. Blood samples were centrifuged and frozen at -700C. When the controlsamples were collected, ELISA method was used for measurements. To evaluate thekidney and liver functions of patients, AST, ALT, LDH and creatinine levels weremeasured before radiotherapy, weekly during radiotherapy and 3 months afterradiotherapy.Results: 15 men and 15 women were taken into study. Histopathologically, 25(86.7 %) were adenocarcinoma, 5 (13.3 %) were squamous cell carcinoma. 16.7 % ofpatients were stage-1b; 30 % were stage-2a, 53.3 % were stage-3. Ghreline levels at thelast week of radiotherapy decreased when compared with its levels before radiotherapyand Ghreline levels increased 3 months after radiotherapy.