Çocuklarda kronik hepatit c enfeksiyonu
Chronic hepatitis c infection in children
  1. Tez No: 324232
  2. Yazar: FİKRET ASARCIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL YÜCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik hepatit C enfeksiyonu yavaş seyirli olması nedeniyle çocuklarda son dönem karaciğer hastalığı ya da hepatoselüler kanser riski yüksek değildir. Ancak çocukların da HCV enfeksiyonu tanımlandıktan sonra tedavi edilmesi önerilmektedir. Çalışmamızda 1995-2009 yılları arasında kliniğimizde tanı alan kronik hepatit C enfeksiyonlu 16'sı (%59,3) erkek, 11'i (%40,7) kız 27 hastada tanı yaşı, cinsiyet, başvurduğu şehir, yakınma, fizik inceleme bulgusu, eşlik eden hastalık, bulaş yolu, tedavi öncesi laboratuvar bulgusu, genotip, karaciğer biyopsi bulgusu, uygulanan tedavi ve tedavi sırasında karşılaşılan yan etki incelenmiş; hastaların seyrini etkileyebilecek ve tedaviye cevabını değiştirebilecek faktörler araştırılmıştır. Hastaların 19'una (%70,4) parenteral yolla, 3'üne (%11,1) vertikal yolla anneden, 1'ine (%3,7) cerrahi sonucunda HCV enfeksiyonu bulaşmıştır. Dört hastada (%14,8) herhangi bir risk faktörü saptanmamıştır. Genotip sonuçlarına ulaşılabilen 23 hastanın 18'inde (%75) genotip 1b, 4'ünde (%16,7) genotip 1a ve 1'inde (%4,2) genotip 1a+1b saptanmıştır. Hastalara değişik tedaviler uygulanmıştır. IFN-?2a/2a alan hastalarda %50, IFN-?2a/2b ve ribavirin alanlarda %37,5 ve peg-IFN? alanlarda %100 kalıcı viral yanıt alınmıştır. Hastaların 6'sı (%23,1) nüksetmiştir. Hastalarımızın karaciğer biyopsisinde HAİ' i ortalama 4,52 ve fibrozis skoru ortalama 0,93 tür. Hiçbir hastada tanı anında siroz saptanmamıştır. Kalıcı viral yanıt alınan hastalarda hepatosteatozun görülmemesi dışında tanı yaşı, cinsiyet, bulaş şekli, eşlik eden hastalık, fizik inceleme bulgusu, genotip, HCV RNA yükü, tedavi öncesi biyopsi ve laboratuvar bulgusu kalıcı viral yanıt alınmayan hastalardan farklı saptanmamıştır. Erken ve tedavi sonu viral yanıt alınan hastalarda daha yüksek oranda kalıcı viral yanıt sağlanmıştır.Sonuç olarak kronik hepatit C enfeksiyonu çocuklarda genellikle hafif seyirli olmakta ve şiddetli karaciğer hastalığı oluşturmamaktadır. Kronik HCV enfeksiyonu için halen kullanılmakta olan tedavi şekilleri yeterli kalıcı viral yanıt sağlayamamakla birlikte çocuk hastalar kronik hepatit C enfeksiyonu komplikasyonlarının önlenmesi açısından tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The risk of end stage liver disease and hepatocellular carcinoma is low in pediatric hepatitis C infection due to its slowly progressive course. But still, treatment is recommended in HCV infection in childhood period.27 patients who have been diagnosed as chronic hepatitis C infection between 1995-2009 were included. Sixteen of the patients (59.3%) were males. We retrospectively reviewed demographic characteristics (patient age, sex, the city they have been living, complaints, comorbidities, route of infection), physical examination, laboratory findings befor the treatment, genotype, liver biopsies, treatment and related side effects. We compared the patients with and without sustained viral response in order to find the factors possibly affecting disease progression and the treatment response. HCV infection occured through parenteral route in 19 patients (70.4%), vertical route in 3 patients (11.1%) and surgery related contamination in 1 patient (3.7%), whereas none identified in 4 patients (14.8%). Eighteen patients (75%) were found to be genotype 1b, 4 patients (16.7%) as genotype 1a and 1 patient (4.2%) as genotype 1a+1b. A sustained viral response was achieved in 50%, 37.5% and 100% of the patients received IFN-?2a/2a, IFN-?2a/2b plus RBV and peg-IFN?, respectively. A relaps occured in 6 patients (23.1%). The mean scores of HAI and stage of fibrosis were 4.52 and 0.93, respectively. Cirrhosis was not occured in any of the patients. There was no statistically significant difference between the patients with and without sustained viral response by the meaning of age, sex, route of infection, comorbidities, physical examination findings, genotype, the number of the copies of HCV-RNA, pre-treatment liver biopsy and laboratory findings except the absence of hepatosteatosis in the patients with sustained viral response. In contrast, the rate of sustained viral response was higher in the patient with early and end of treatment viral response.In conclusion, chronic hepatitis C infection has a relatively mild course in children and a severe liver disease usually does not occur. Chronic hepatitis C infection requires treatment in children in order to avoid the complications although available treatment modalities still don?t provide sustained viral response in all of the patients.