Streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda implantasyon döneminde endometriyumdaki immün sistem hücrelerinin immünhistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of immune system cells of endometrium in implantation period in rats with Streptozotosin-induced diabetes with immunohistochemical methods
- Tez No: 324250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İmplantasyonun başarıyla gerçekleştirilebilmesindeki en kritik olay dişi vücudunun zigota gösterdiği immün toleranstır. İmplantasyon ile başlayarak gebeliğin sonuna dek uterustaki immün hücrelerin oranları ve işlevlerinde çeşitli değişimler gerçekleşmektedir. Dolayısıyla implantasyon mekanizmasının tam olarak anlaşılabilmesinin bir yolu uterustaki immün hücre dağılımının implantasyon sırasında gösterdiği değişiklikleri incelemektir. İmplantasyonun daha iyi anlaşılmasını kolaylaştıracak bir diğer yol ise patolojik durumlarda implantasyonun nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Bu nedenle tezde iki amaç hedeflenmiştir. Birinci amaç çeşitli çalışmalarda farklı yönleriyle ele alınan uterusta implantasyon sırasındaki lökosit profilini bir bütün olarak değerlendirmektir. İkinci amaç ise uterustaki hücresel profilin diyabet gibi gebelikte sık görülen bir hastalık sonucu nasıl değiştiğini saptamaktır. Bu amaçla 250?300 g ağırlığında, erişkin dişi Wistar Albino sıçanlardan ikisi normal ikisi diyabetik olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Diyabetik ve normal gruplardan birer tanesi gebe bırakıldı. Gebe olan hayvanlardan gebeliklerinin 5 ve 7. günlerinde uterus dokuları alınarak diğer gruplarla endometriyumlarındaki CD45, CD3, CD4, CD8, CD56, CD68 ve CD79a tutulumları açısından immünhistokimyasal yöntemlerle inceleme yapıldı. Çalışmanın sonucunda gebeliğin endometriyumda CD68, CD3, CD45 ve CD56 tutulumunu arttırdığı görüldü. Diyabetin etkisine bakıldığında ise CD68, CD45 ve CD56 tutulumunun diyabetik gruplarda daha zayıf olduğu izlendi. Histopatolojik değerlendirmede diyabet olan gruplarda endometriyumda belirgin dejenerasyon saptandı.Sonuç olarak normalde implantasyon döneminde en yüksek popülasyona sahip olan uNK ve makrofaj oranının diyabetle birlikte azaldığı görüldü. Bu azalmanın, diyabetin uterus üzerindeki olumsuz etkilerini arttırabileceği düşünüldü. Öte yandan daha uzun süre izlem yapılmasının da diyabetin ileri dönem etkilerinin hücresel düzeydeki yansımalarının anlaşılmasında daha verimli olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The most critical factor in succesful implantation is the immune tolerance to the zygote by the female body. Several changes occur in the functions and proportions of immune cells of the uterus throughout the pregnancy. Thus one method of unraveling the mechanisms of implantation is to investigate the changes in the distribution of uterine immune cells during the implantation process. Another method is to evaluate how implantation is affected in pathological conditions. Therefore there were two aims in this study. First aim was to determine the total leucocyte profile in implantation. Second aim was to detect the changes in uterine leucocyte profile in diabetes, a common complication of pregnancy. For this purpose 4 groups are formed with Wistar albino rats weighing 250-300 g. Two of the groups were non-diabetic and two of them were diabetic. One of the diabetic an done of the non-diabetic groups were left pregnant. Then uterus tissues of pregnant animals were obtained in the 5th and 7th days of pregnancy together with tissues of other two non-pregnant groups. Tissues were analysed immunohistochemically with antibodies CD45, CD3, CD4, CD8, CD56, CD68 and CD79a. It was revealed that pregnancy increased immune staining of CD68, CD3, CD45 and CD56 in endometrium. In addition it was observed that immune staining density of CD68, CD45 and CD56 decreased in diabetes. In the histopathological examination, significant dejeneration was detected in the endometrium of diabetic rats.In conclusion we thought that the negative effects of diabetes on pregnancy could be worsened by the decrease in uNK and macrophage cell proportions which have the highest population in decidua in early periods. Furthermore long time observations could be more effective in understanding late term effects of diabetes at cellular level.