Flunarizinin akustik travma profilaksisi ve tedavisindeki etkinliği (hayvan modeli)
The effect of flunarizine on treatment and prophylaxis of acoustic trauma (animal model
  1. Tez No: 324264
  2. Yazar: FATİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YARIKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Akustik travma kısa süreli yüksek şiddette sese maruz kalma sonucu ortaya çıkan geçici veya kalıcı işitme kaybı ile sonuçlanabilen bir durum olup gelişmiş ülkelerde işitme kayıplarının ana nedenlerindendir. Bugün bu konuda birçok tedavi ve profilaksi yöntemleri-ajanları denenmiş olsa da; etkili bir tedavi modalitesi bulunamamıştır. Bu nedenle akustik travmaya bağlı kalıcı kayıpların önlenmesine ve tedavisine yönelik çalışmalar sürmektedir.Çalışmamızda T tipi kalsiyum kanal blokörü ve histamin H1 antagonisti olan flunarizinin akustik travmaya bağlı işitme kayıplarındaki profilaktik etkisi araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 30 rat üç eşit gruba ayrıldı. Öncelikle kontrol otoakustik emisyonları yapılarak ratların kohlear fonksiyonlarının normal olduğu teyit edildi. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup flunarizin profilaksi grubu, üçüncü grup flunarizin tedavi grubu olarak belirlendi. Birinci gruba 1 ml serum fizyolojik po, Birinci gruba 1 ml serum fizyolojik po, ikinci gruba akustik travmadan 12 saat önce 143 ?g/kg po flunarizin (Sibelium®), üçüncü gruba 1 ml serum fizyolojik po uygulandı. Otoakustik emisyon ölçümleri yapılan tüm ratlar ses geçirmez kabin içerisinde AC 40 model odyometri cihazı (Interacoustics Co. Assens, Danimarka) kullanılarak 40 dakika süre ile 4 kHz frekansında 120 dB saf ton sese maruz bırakıldı. Üçüncü gruba akustik travmadan 24 saat sonra 143 ?g/kg po flunarizin (Sibelium®) uygulandı. Deney hayvanlarının 24. saatte, 3. günde ve 7. günde distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümleri yapıldı. Çalışmamızda flunarizin profilaksi grubu kontrol grubuna göre 1., 3. ve 7. günlerde yapılan emisyon kontrollerinde bütün frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı koruyuculukta çıkmıştır. Flunarizin tedavi grubu ise kontrol grubuyla karşılaştırıldığında; 1., 3. ve 7. günlerde yapılan emisyon kontrollerinde bütün frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme sağlayamamıştır. Flunarizinin iç kulakta kullanımı ile ilgili çok sınırlı sayıda çalışma olması ve çalışmamızda akustik travmada ki koruyucu etkisinin gösterilmesi bu konudaki çalışmaların artmasına katkıda bulunacağını umudumuzu güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Acoustic trauma is a situation resulting from short term high intensity sound exposure and may results in either temporary or permanent hearing loss. It is also one of the main causes of hearing losses in the developed countries. Though many treatments and prevention methods-agents on this topic are now a days tried, an effective treatment modality couldn?t be found. Therefore, studies for the prevention and treatment based on the permanent losses due to acoustic trauma are heging on. The prophylactic effects of flunarizine on the acoustic trauma were investigated. Thirty rats included in this study were equally divided into three groups. Initially, cochlear functions of the rats were proved to be normal by measuring otoacustic emmissions. The first, second and third groups were determined as control, flunarizine prophylaxis and flunarizine treatment groups respectively. The first, second and third groups were perorally administered 1 mL isotonik saline, 143 ?g/kg flunarizine (Sibelium®) and 1 mL isotonik saline. All the rats with normal otoacoustic measurement results were exposed to pure tone sound with the 4 kHz frequency and 120 dB intensity by an audiometry device of AC 40 model (Interacoustics Co. Assens, Denmark) within a sound proof cabin. Third group was perorally administered 143 ?g/kg flunarizine (Sibelium®) 24 h later from acoustic trauma. Distortion product otoacoustic emissions (DPOAE) of experimental animals were measured at 24th hour, 3rd and 7th days. In our study, flunarizine group was found to be protected from acoustic trauma in 3, 4, 6, and 8 kHz frequencies at 1st, 2nd and 7th days measurement. However flunarizine treatment group wasn?t found to be treated in 3, 4, 6, and 8 kHz frequencies at 1st, 2nd and 7th days measurement. Limited number of studies related with the use of flunarizine in the inner ear and the experience of protective effect of it on the acoustic trauma strengthens our hope for the increase in the number of studies about this issue.