Bilateral izole akciğer kontüzyonu yapılan ratlarda vitamin C ve vitamin E etkinliğinin araştırılması
The evaluation of vitamin C and vitamin E effects on isolated bilateral lung contusion in rats
- Tez No: 324265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİH YAZKAN, DOÇ. DR. EFKAN UZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Akciğer kontüzyonu künt toraks travmalarında en sık görülen intratorasik yaralanmadır. Vitamin C adenozin trifosfat üretiminde ortaya çıkan serbest oksijen radikalleri (SOR) için güçlü bir antioksidandır. Vitamin E vücutta oluşan serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı nötralize eden bir antioksidandır. Çalışmamızın amacı akciğer kontüzyonunda mortalite ve morbiditenin azalması için erken dönemde uygulanan vitamin C ve vitamin E etkinliğinin araştırılmasıdır.Materyal-Metod: Çalışmada toplam 72 adet 12-14 haftalık 250?350 gr ağırlık aralığında Sprague-Dawley cinsi erkek sıçanlar kullanıldı. Travmanın şiddeti 2.0 joule olarak belirlendi. Grup 1'de (n:18) göğüs kafesi elle manipüle edildi, 10 dakika, 24 saat ve 48 saat sonra i.m. ve i.p. serum fizyolojik (SF) yapıldı. Grup 2'ye künt göğüs travması uygulandı ve 10 dakika, 24 saat ve 48 saat sonra i.m. ve i.p. SF yapıldı. Grup 3'e künt göğüs travması sonrası 10 dakika, 24 saat ve 48 saat sonra i.p. vit C (200 mg/kg) ve i.m. vit E (150 mg/kg) verildi. Bu gruplar 0, 1 ve 2 olmak üzere üç alt gruba bölündü. Her üç grubun alt bölümlerinden 0. , 1. ve 2. günlerde abdominal aorta'dan arter kan gazı alındı ve sonrasında kanamaya bırakılarak sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lung contusion, the most common intrathoracic injury, in blunt thoracic trauma. Vitamin C is a powerful antioxidant for free oxygen radicals (FOR), resulting from production of adenosine triphosphate. Vitamin E is an antioxidant to neutralize the cellular damage, caused by free radicals that occur in the body. The aim of this study was to investigate the effectiveness in the early period of vitamin C and vitamin E administration for reducing morbidity and mortality in lung contusion.Material and Method: Seventy-two male Sprague-Dawley rats weighing 250?350 g (12?14 weeks) were used for the experimental procedures. The severity of the trauma was determined as 2.0 joules. Group 1 (n = 18) are manipulated manually from chest, after 10 minutes (min), 24 hours (hrs) and 48 hrs the physiological saline (PS) was administered intramuscular (i.m.) and intraperitenoeal (i.p.). Group 2 was performed blunt chest trauma, 10 min, 24 hrs and 48 hrs after the trauma, PS was administered i.m. and i.p.. Group 3 was performed blunt chest trauma, 10 min, 24 hrs and 48 hrs after the trauma, vitamin C (200 mg / kg) i.p., vitamin E (150 mg / kg) i.m. administered. Each of the three groups, the subgroups of the 0, 1 and 2 days, 2 ml of blood sample were taken for arterial blood gas analysis from abdominal aorta and then left to bleed for sacrificed on the same day. After sacrification lung tissue samples were taken for histopathological evaluation.Results: There were statistically significant differences between Group 2 and Group 3 for arterial blood gases, pH and pCO2 levels. Furthermore, we also observed statistically significance between PO2, SO2 levels in Group 2 and Group 3. Antioxidant enzymes, although the difference between the all groups levels of NO, statistical significance was not observed. We determined statistically significant difference of GSH-Px and SOD levels between Group 2 and Group 3, respectively. When we evaluate the MPO activity for three different time periods, we observed statistically significant difference between Group 2 and 3 only in the first day. Pathology scores were expressed statistically significant difference between Group 2 and Group 3.Conclusion: Our results suggest that, Vit C and Vit E administration reduce the severity of lung contusion and decrease levels of oxidative stress triggered cell damage in experimental pulmonary contusion model in rats.