Median sternotomi ile yapılan koroner arter baypas ameliyatlarında sternum kapama yöntemi olarak sterna-band® (peninsula) ile sternum band® (ethicon) kapama yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparision between sterna ?band® (peninsula) and sternum band(ethicon®) as a sternal closure technique in coronary bypass surgery with median sternotomy
  1. Tez No: 324263
  2. Yazar: KENAN ABDURRAHMAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN OKUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETGiriş: Koroner baypas cerrahisinde median sternotomi sonrası sternal dehisens, sternal ağrı, sternal yara enfeksiyonları, osteomyelit ve mediastinit gibi yara iyileşme bozuklukları görülebilir. Bu çalışmada median sternotomi ile yapılan CABG ameliyatlarında sternum kapama yöntemi olarak Peninsula Sterna ?Band® (L.L.C. Livonia MI. USA ) ile Ethicon Sternum Band (Ethicon inc. GmbH, DE-22851 Norderstedt, Germany) kapama yöntemlerini karşılaştırdık.Yöntem: Her iki sternum band kapama tekniğinin karşılaştırıldığı prospektif çalışmada 114 hasta grup A (n=54) ve grup B (n=60) olmak üzere ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIntroduction: Healing complications after median sternotomy such as sternal dehiscence, sternal pain, sternal wound infections, osteomyelit and mediastinit can be seen in coroner bypass surgery. In this study, we compare two different sternum band closure methods after CABG operations which are Peninsula Sterna ?Band® (L.L.C. Livonia MI. USA ) and Ethicon Sternum Band (Ethicon inc. GmbH, DE-22851 Norderstedt, Germany).Method: In this prospective study that compares two sternal band closure techniques, 114 patients are divided in two groups as Group A (n=54) and Group B (n=60).