Karotis arter stenozuna bağlı inme geçiren hastalarda revaskülarizasyon yöntemlerinin erken komplikasyonları.
Early complications of the revascularization methods in patients with stroke due to carotid artery stenosis
  1. Tez No: 324272
  2. Yazar: SİBEL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KAMIŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KOMPLİKASYONLARIGiriş ve Amaç: İnme hastayı sosyal hayattan soyutlayan ve ölüm nedenleri arasında 3.sırada yer alan bir hastalıktır. Karotis arterin oklüzif hastalığı tüm inmelerin %10-20'sinin patofizyolojik kaynağıdır. Karotis arterin oklüzif hastalığında karotisanjiyoplasti ve stent uygulama karotid endarterektomiye oranla daha az invazif olan biralternatiftir. Serebral koruma sistemlerinin gelişmesi ile bu işlemin uygulanabilirliği vegüvenirliği artmıştır.Bu çalışmada amacımız karotis arter stenozuna bağlı iskemik inme ve/veyageçici iskemik atak ile başvuran hastalarda inme tekrarını önlemeye yönelik yapılanrevaskülarizasyon tedavi yöntemlerinin erken dönem komplikasyonlarının analiziniyapmaktır.Materyal ve Metot: Çalışmamıza 2006 yılı Ocak ayı ile 2013 Ocak ayı arasında İnönüÜniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nöroloji Kliniğine geçici iskemikatak, vertigo, amourozis fugax ve inme nedeni ile başvuran ve karotis arter stenozusaptanan, radyoloji kliniği tarafınca karotis artere stent uygulanan 40 hasta ve beyincerrahisi kliniği tarafınca karotis endarterektomi uygulanan 70 hasta çalışmaya alındı.Karotis endarterektomi yapılan ve karotis artere stent uygulanan hastalarda işlemöncesi karotis arter stenozu için majör risk faktörü kabul edilen hiperlipidemi,HT, DM,KAH, CABG ve sigara kullanımı sorgulandı.Karotis endarterektomi ve karotis artere stent uygulanan hastaların işlemsırasındaki ve işlem sonrası 1 ay içerisindeki erken dönem komplikasyonları incelendi.Komplikasyon olarak inme, ölüm, hipotansiyon, geçici iskemik atak, intrakranialhemoraji, amourozis fugax, hiperperfüzyon sendromu, bradikardi, diseksiyon, hematom,anevrizma, yara yeri enfeksiyonu, miyokart enfarktüsü, hipertansiyon, kranial sinirparalizi ve asistoli değerlendirmeye alındı.Bulgular: İki grup arasında erken dönem komplikasyonlardan inme, hipotansiyon vebradikardi yönünde anlamlı farklılık saptandı. Ölüm, geçici iskemik atak, intrakranialhemoraji, hiperperfüzyon sendromu, diseksiyon, hematom, yara yeri enfeksiyonu,hipertansiyon, kranial sinir paralizi ve asistoli arasında iki grup arasında anlamlıfarklılık saptanmadı. Amourozis fugax, anevrizma ve miyokart enfarktüsü her ikigruptada görülmedi.Sonuç: Erken dönem komplikasyonları değerlendirildiğinde; karotis artere stentuygulanması, karotis endarterektomiden daha güvenli değildir ve daha iyi sonuçlarsağlamaz. Gelişen malzeme teknolojisi ve emboli koruma cihazlarının kullanımıylakarotis arter stent uygulamasının, tüm hasta gruplarında sonuçların daha iyi olmasınısağlıyacaktır. Gelecekte, karotis endarterektomiden ziyade karotis arter stentuygulamasından fayda görecek hastaların belirlenmesi için hasta sayısının fazla olduğuyeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
EARLY COMPLICATIONSIntroduction and Aim. Stroke is a disease which isolates the patient from thesocial life and the third leading cause of death. Carotid artery occlusive disease (CAOD)is the pathophysiological background in 10-20% of all cases with stroke. Carotidangioplasty and stenting is a less invasive alternative for the CAOD in comparison withcarotid endarterectomy. The feasibility and the safety of this procedure has increased bythe development of cerebral protective systems.The purpose of this study was to analyze the early complications of therevascularization treatment methods which have been performed to prevent therecurrence of stroke in patients referring with a stroke and/or transient ischemic attackdue to carotid artery stenosis.Material and Method. Of the patients who have referred with ischemic attack, vertigo,amourasis fugax and stroke to the Neurology Department of Inonu University MedicalFaculty Turgut Ozal Medical Center between January 2006 and January 2013 and havebeen determined as having carotid artery stenosis, 40 patients to whom stenting tocarotid artery was performed by Radiology Department and 70 patients to whom carotidendarterectomy was performed by Neurosurgery Department were involved in ourstudy.Major risk factors for carotid artery stenosis such as hyperlipidemia, hypertension,diabetes mellitus, coronary artery disease, coronary artery by-pass grafting and smoking history were questioned prior to the procedure in patients whom carotid endarterectomyor carotid artery stenting has been performed.The early complications during and within the first month of the procedure wereevaluated in patients whom carotid endarterectomy or carotid artery stenting wasperformed. Stroke, death, hypotension, transient ischemic attack, intracranialhemorrhage, amourasis fugax, hyperperfusion syndrome, bradicardia, dissection,hematoma, aneurysm, wound infection, myocard infarctus, hypertension, cranial nerveparalysis and asystole were taken into account as complications.Results. Significant differences in early complications such as stroke, hypotension andbradicardia were detected between the two groups. No significant difference wasobserved by means of death, transient ischemic attack, intracranial hemorrhage,hyperperfusion syndrome, dissection, hematoma, wound infection, hypertension, cranialnerve paralysis and asystole. Amourasis fugax, aneurysm and myocard infarctus werenot seen in either groups.Conclusion. When early complications were taken into account, carotid artery stentingprocedure is not safer than carotid endarterectomy and does not provide better results.With the improving instrumental technology and the usage of the devices protectingagainst embolism, carotid artery stenting will provide better results in all patient groups.New studies with greater numbers which will define the patients who will benefit fromcarotid artery stenting rather than carotid endarterectomy are required.