Rektum kanseri cerrahisinde açık ve laparoskopik cerrahi tekniklerin erken ve geç dönem sonuçları
Early and late results of open and laparoscopic surgical techniques for rectal cancer
  1. Tez No: 324274
  2. Yazar: MURAT AKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Onkolojik ilkelerin uygulanabilirliğine dair kaygılar nedeniyle rektum cerrahisinde laparoskopinin yeri ve kullanımı halen tüm dünyada tartışmalıdır. Bu çalışmada kliniğimizde 2005-2011 yılları arasında laparoskopik kolorektal cerrahi öğrenim eğrisinin tamamlanmasıyla birlikte gerçekleştirilen laparoskopik ve açık rektum rezeksiyonlarının erken ve geç dönem sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Yöntem ve gereç: Çalışmamız 2012/611-1025 sayılı etik kurul onayı alınarak, Ocak 2005 ile Aralık 2011 tarihleri arasında rektum kanseri tanısı ile laparoskopik veya açık cerrahi uygulanan ardışık 587 hasta cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), Amerikan Anestezistler Derneği ameliyat öncesi risk skorlaması (ASA), tümör yerleşimi, uygulanan cerrahi tipi, anastomoz tekniği, ameliyat süresi, ameliyat sonrası erken dönem klinik sonuçlar, histopatolojik veriler, lokal nüks, uzak metastaz ve sağkalım değişkenleri prospektif olarak oluşturulan veri bankasının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur.Bulgular: Laparoskopik cerrahi grubunda ki hastaların 250'si (%57,2) erkek, 187'si (%42,8) kadın, açık cerrahi grubunda ki hastaların 89'u (%59,3) erkek, 61'i (%40,7) kadındır (p=0,64). Laparoskopik cerrahi grubunda median yaş 58 (19-91) yıl, açık cerrahi grubunda 57 (20-87) yıl olarak saptanmıştır (p=0,9). VKİ ve ASA değerleri, laparoskopik ve açık cerrahi grubunda istatistiksel olarak benzer bulunmuştur (26,0±3,6 kg/m2, 2,2±0,8 (laparoskopik) ve 26,4±2,5 kg/m2, 2,0±0,9 (açık)) (p=0,98). Her iki grupta tümörlerin çoğunluğu distal yerleşimli olup, laparoskopik cerrahi grubunun %55,1`ini (n=241), açık cerrahi grubun %46,7'sini (n=70) oluşturmaktadır (p=0,08). Hastaların 437'sine (%74,4), laparoskopik cerrahi teknik, kalan hastalara açık cerrahi teknik uygulanmıştır (n=150, %25,6). Sfinkter koruyucu cerrahi oranı laparoskopik cerrahi grubunda %74,6 (n=326), açık cerrahi grubunda %72 (n=108) olarak saptanmıştır (p=0,34).
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the concern regarding the feasibility of oncologic principles, the use of minimal invasive techniques in rectum surgery is still a debate through out the world. The aim of this study is to compare the short and long term results of laparoscopic and open rectum resections, which are performed in our clinic between the time period of 2005 and 2011.Method and material: Our study has been approved by ethical committee number 2012/611-1025 and 587 patients, treated with laparoscopic or open surgery with rectum cancer diagnosis. These technics have been compared by retrospective evaluation of the data bank, which includes gender, age, body mass index (BMI), American Anesthetists Association preoperative risk scoring (ASA), tumoral lesion, type of surgery, anastomose technique, operation time, postoperative short term clinical results, histopathological data, local recurrence, distant metastasis and survival variables.Findings: Two hundred and fifty (57,2%) of the patients were male, 187 (42,8%) of the patients were female in laparoscopic surgery group and 89 (59,3%) of the patients were male, 61 (40,7%) of the patients were female in open surgery group (p=0,64).Median age was 58 (range:19?91) in laparoscopic surgery group and 57 (range:20?87) in open surgery group (p=0,9). BMI and ASA were statistically found similar in both laparoscopic and open surgery groups (26,0±3,6 kg/m2, 2,2±0,8 (laparoscopic) and 26,4±2,5 kg/m2, 2,0±0,9 (open)) (p=0,98). In both two group, the majority of the tumors were distal located and constitute 55,1% (n=241) of the laparoscopic surgery group and 46,7% (n=70) of the open surgery group (p=0,08). 437 patients (74,4%) were treated with laparoscopic technique and rest of them were treated with open technique (n=150, 25,6%). Sphincter preserving surgery rate was determined as 74,6% (n=326) in laparoscopic surgery group and as 72% (n=108) in open surgery group (p=0,34).