Ameliyat öncesi dönemde saptanan tiroid papiller mikrokanser yapılacak cerrahi girişimin genişliğini etkilemeli mi?
Should preoperatively diagnosed thyroid papillary microcarcinoma change the expanse of surgery?
- Tez No: 324275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tiroid papiller mikrokanser(PMK) insidansı gerek ameliyat öncesi ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) gerekse rastlantısal olarak çıkarılan piyeslerin patolojik incelemeleri sonucunda giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı ameliyat öncesi İİAB ile tanı konulan veya ameliyat sonrası rastlantısal histopatolojik bulgu olarak saptanan PMK'lı hastaları klinik, histopatolojik özellikler ve nüks oranları açısından karşılaştırmak ve PMK'lı hastalarda yapılacak cerrahinin genişliğini araştırmaktır.Gereç ve yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı A Servisinde Ocak 1988 ve Şubat 2012 tarihleri arasında ameliyat öncesi ya da sonrası PMK tanısı almış 324 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Başka hastanelerde subtotal tiroidektomi yapılan ve patolojisi PMK gelip kliniğimize yönlendirilen 18 hastaya tamamlayıcı tiroidektomi yapıldı. Tamamlayıcı tiroidektomi yapılan bu hasta grubu çalışma dışı bırakıldı. Kalan 306 hasta PMK tanısı ameliyat sonrası dönemde histopatolojik inceleme sırasında rastlantısal olarak konulan hastalar (grup 1,n=242), veya ameliyat öncesi ultrasonografi kılavuzluğunda İİAB ile tanı konulan hastalar (grup 2, n=64) olarak sınıflandırıldı.Toplam 306 hastanın, 64 (%21)'üne primer cerrahiye terapötik tek taraflı (n=14) veya bilateral (n=1) modifiye radikal boyun diseksiyonu ve proflaktik santral boyun diseksiyonu (n=49) eklendi. Gruplar demografik özellikler, histopatolojik özellikler ve nüks oranları açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Yaş ve cins açısından grup 1 ve 2 arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p = 0.9 ve p = 0.8).Ortalama tümör çapı grup 2'de grup 1'e oranla anlamlı şekilde büyük olarak bulundu (grup 2: 5.2 ± 2.8 mm, grup 1: 3.7 ± 2.4 mm,p = 0.03).
Özet (Çeviri)
Purpose: The incidence of thyroid papillary microcarsinoma (PMC) is increasing in both fine-needle aspiration biopsies (FNAB) and pathological examinations of extracted materials incidentally. The purpose of this study is to compare clinical features, histopathological features and relapse rates of patients with PMC diagnosed by FNAB or incidental histopathological finding after operation and to investigate the expanse of the surgery to be done.Material and Method: Records of 324 patients diagnosed as PMC before or after surgery in Istanbul Medicine Faculty, Department of General Surgery, Service A between January 1988 and February 2012 were examined retrospectively. Completion thyroidectomy had been done to patients with PMC diagnosed pathologically after subtotal thyroidectomy in other hospitals. Patients undergone completion thyroidectomy was excluded. Remaining 306 patients were grouped into two as patients diagnosed histopathologically after surgery (group 1, n=242) and patients diagnosed by ultrasound guided FNAB before surgery (group 2, n=64). Single sided (n=14) or bilateral (n=1) modified radical neck dissection was added to primary surgery for 64 of 306 patients (21%). Two groups were compared by demographical features, histopathological features and relapse rates.Findings: There was no statistically significant difference in age and gender between group 1 and 2 (p=0.9 and p=0.8 respectively). Mean tumor diameter was significantly bigger in group 2 (group 2: 5.2± 2.8 mm, group 1: 3.7 ± 2.4 mm, p=0.03).