Karaciğer yetersizliklerinde uygulanan medikal tedavi yöntemleri ile ekstrakorporeal karaciğer destek sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of medical treatment modalities in liver failure with extracorporeal liver support systems
- Tez No: 324300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karaciğer yetersizliği (KY), hepatik fonksiyonların akut ya da kronik seyirde progresif olarak bozulmasıdır. KY'ye özgü bir tıbbi tedavi olmadığı için, karaciğer kendini yenileyene kadar komplikasyonları önlemeye yönelik tedavi ile sınırlıdır. Bu amaçla medikal tedavi ve ekstrakorporyal karaciğer destek sistemleri kullanılır. Bunlar, KY'deki hastalara altta yatan tablo gerileyene veya transplantasyon yapılana kadar geçen sürede destek olmak amacı ile geliştirilmiş yaşam destek üniteleridir. Bu çalışmada; akut karaciğer yetersizliği (AKY) ve kronik karaciğer yetersizliği (KKY) akut atak sebebi ile tedavi gören hastalarda uygulanan medikal tedavi ile karaciğer destek sistemlerinin mortalite üzerine etkisi araştırıldı.Bu çalışma Ocak 2005 ile Haziran 2011 tarihleri arasında AKY ve/veya KKY olan ve akut atak sebebi ile tedavi gören 183 hastada yapıldı. Çalışmada 129'u medikal tedavi almış, 54'ü de destek tedavi almış olan toplam 183 hastanın tanıları, klinik bulguları ve sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Toplam 96 hastada mortalite görüldü. Mortalite medikal tedavi grubunda 71 (%45), destek tedavisi alan grupta ise 25 (%53.7) hastada izlendi. Destek tedavisi alan grupta akut hastalık oranı %87, medikal tedavi grubunda ise %39.5'dir. Destek tedavisi alan grupta akut hastalığı olan 21 (%84) hastada, medikal tedavi alan grupta ise kronik hastalığı olan 52 (%73.2) hastalarda mortalite oranı yüksek izlendi.Sonuç olarak; çalışmamızda KY'de nihai tedavinin karaciğer transplantasyonu olduğu fakat transplantasyona kadar özellikle AKY'nin geliştiği hastalarda morbiditenin hızla ilerlemesini önlemek ve donör bulunana kadar geçen süreçte, tedavi desteği çok önemlidir. Bu amaçla medikal ve destek tedavi sistemleri kullanılmaktadır. Tedavi modellerini karşılaştırdığımızda destek tedavisinin morbidite ve mortalite üzerine olumlu katkısı daha fazla izlenmekte fakat destek tedavi sistemlerinin maliyetinin yüksek olması önemli bir sorundur. KY'li hastalarda transplantasyona kadar olan süreçte her iki tedavinin avantaj ve dezavantajları karşılaştırarak hastaya göre tedavi modeli belirlenmeli ve uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Liver failure (LF) refers to progressive deterioration of hepatic function during an acute or chronic course. As there is no medical treatment specific to LF, the treatment is limited to prevention of complications until the liver renews itself. For this reason, extracorporeal liver support systems and medical treatment are used. These are life-support units developed to support patients with LF until the underlying condition regresses or liver transplantation is performed. In this study, we investigated the effect of medical therapy and liver support systems on mortality in patients treated for an acute exacerbation of acute liver failure (AHF), and chronic liver failure (CHF).This study included 183 patients treated for an acute attack of ALF /CLF between January 2005 and June 2011. The diagnoses, clinical findings and the outcomes of 183 patients were retrospectively evaluated, 129 of whom received medical treatment, 54 of whom received support therapy. The mortality was noted in 96 patients, 71 (45%) of whom were in the medical treatment group, 25 (53.7%) were in the supportive therapy group. The rate of an acute illness was 87% in the support treatment group, while it was 39.5% in the medical treatment group. A high mortality rate was detected in 21 (84%) patients with acute disease in the support treatment group and in 52 patients (73.2%) with chronic disease in the medical therapy group.It is concluded that the ultimate therapy of LF is liver transplantation; however it is crucial to provide the patients with support treatment, pending transplantation, in order to prevent the rapid progression of morbidity especially in patients developing ALF. For this reason, medical and support treatment systems are used. When treatment modalities are compared it is found that support treatment have a more favorable effect on morbidity and mortality; however, it is an important obstacle that cost of support treatments is high.The pros and cons of both treatments have to be compared pending transplantation in patients with LF and individual treatment plans have to be determined appropriate for each patient and be administered.