İntraperitoneal analjezi uygulanan laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında postoperatif ağrı ve analjezik tüketimi karşılaştırılması
A comparison of postoperative pain and analgesic consumption in intraperitoneal analgesia applied laparoscopic cholecystectomy surgery
- Tez No: 324313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER AYŞEN YAVRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖzetAmaç: Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirmiş hastalarda iki farklı intraperitoneal lokal anestezik uygulama yönteminin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntemler: Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde 2010-2011 yılları arasında laparoskopik kolesistektomi operasyonu olmuş olan 40 hastanın dosyaları tarandı. Hastalar iki grup halinde incelendi. Birinci gruba intraperitoneal analjezi uygulaması infiltrasyon şeklinde yapılmış olan hastalar alındı (infiltrasyon grubu-grup İ). İkinci gruba ise intraperitoneal analjezi uygulaması aerolizasyon şeklinde yapılmış olan hastalar alındı (aerolizasyon grubu-grup A). Hastaların dosyalarından postoperatif ağrı skorları, hemodinamik parametreler, yan etkiler ve analjezik ihtiyaçları kaydedildi. Hastaların 0.saat (hastaların derlenme odasına giriş zamanı olarak belirlendi), 1 .saat, 2. saat, 4. saat, 12. saat ve 24. saat verileri kaydedildi.Bulgular: Rastgele 40 hasta seçildi, karşılaştırılabilir gruplarda 20'şer hasta vardı. İnfiltrasyon grubunda 0.saat'te daha düşük ağrı düzeyleri saptandı (P=0.021). Diğer saatlerde ağrı skorları arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İki grubun ortalama arter basıncı 0. saat, 1. saat, 2. saat, 12. saat ve 24. saat değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı, fakat bulunan değerler klinik olarak anlamlı değildi. Postoperatif yan etkiler ve analjezik ihtiyacı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.Sonuç: Laparoskopik kolesistektomi olgularında intraperitoneal analjezi açısından infiltrasyon ve aerolizasyon yöntemleri arasında bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
AbstractAim: The aim of this study was to compare two different intraperitoneal local anesthesic application methods in patients underwent laparoscopic cholecystectomy surgery due to postoperative pain relief.Material and methods: Clinical data of 40 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in Istanbul University Istanbul Medical Faculty (operated in years between 2010-2011) were scanned in this study. There were two groups; first group was chosen from the patients who underwent intraperitoneal analgesia with infiltration method (infiltration group-group I), second group was chosen from the patients who underwent intraperitoneal analgesia with aerolization method (aerolization group-group A). Patients clinical notes were scanned for postoperative pain scores, hemodinamic parametres, side effects and analgesic needs. Data were collected at 0 h (time that patient arrived in recovery room was noted as 0 h), 1 h, 2 h, 4 h, 12 h, 24 h.Results: Fourty patients were randomly chosen, 20 in each group; the groups were comparable with respect to clinical parameters. There was less pain in the infiltration group at 0 h (P=0.021). There were no differences in pain at 1 h, 2 h, 4 h, 12 h, 24 h. There were statistically significant differences in mean arterial pressure values at 0 h, 1 h, 2 h, 12 h, 24 h between two groups; but the values were clinically insignificant. There were no statistical differences in postoperative side effects and analgesic needs.Conclusions: Aerolisation and infiltration methods are not different with respect to intraperitoneal analgesia in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy.