Laparoskopik kolesistektomi sonrası analjezi amacıyla bupivakainin; insizyonel, intraperitoneal ve intraperitoneal + insizyonel uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of the incisional, intraperitoneal and incisional + intraperitoneal bupivacain administration for pain relief after laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 91341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞİN SELCAN ALAGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Laparoskopik kolesistektomi sonrası en önemli problemlerden biri olan postoperatif ağrıyı azaltmak için uzun etkili bir lokal anestezik olan Bupivakainin uygulama yönteminin ve postoperatif analjeziye etkisinin saptanabilmesi amacı ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalınca taşlı kese tanısı ile elektif şartlarda laparoskopik kolesistektomi yapılmasına karar verilen 60 hasta dahil edildi. Olgular 15'er kişilik 4 gruba ayrıldı. 1. gruba 20 mi % 0.5'lik Bupivakain intraperitoneal olarak uygulanırken, 2. gruba 20 mi % 0,5 'lik Bupivakain 4 trokar deliği çevresine insizyonel olarak uygulandı. 3. gruba ise 10 ml intraperitoneal ve 10 ml insizyonel % 0.5'lik Bupivakain uygulandı. 4. grup kontrol grubu olarak alındı ve hiçbir ilaç uygulanmadı. Olgular peroperatif hemodinami açısından SAB, DAB, KAH ve SpOî değerleri, postoperatif hasta takibi açısından SAB, DAB, KAH, ve DSS, değerleri, preoperatif ve postoperatif AKŞ değerleri ölçülerek izlendi. Postoperatif dönemde 0., 1., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde takip ettiğimiz hastaların VAS ile ağrı şiddetleri ve ağrılarının niteliği sorgulandı. Postoperatif dönemde ilk analjezik gereksinim saati ve toplam analjezik gereksinim miktarı kaydedilerek gruplar arasında karşılaştırıldı. Sonuç olarak her 3 uygulama yönteminin de kontrol grubundan anlamlı derecede daha uzun süren analjezi sağladığı (p0.05), ancak intraperitoneal grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha az ek analjezik gereksinimi olduğu için intraperitoneal olarak uygulanan Bupivakainin diğer gruplardan daha iyi bir postoperatif analjezi sağladığı kanısına varıldı. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY Laparoscopic cholecystectomy has rapidly become widespread all over the world. One of the major advantages of laparoscopic surgery is the reduction of postoperative pain. The aim of this study was to compare the effects of intraperitoneally and incisionally infiltrated bupivacaine and combined procedure on postoperative pain relief in laparoscopic cholecystectomy cases. 60 patients, undergoing laparoscopic cholecystectomy at the Hospital of the Trakya University Medical Faculty were studied. Patients were randomly divided into four groups (n=15). All patients were intubated and received standart anesthetic regimes (volatil anesthetic, oxygen, nondepolarizing muscle relaxant). Intraperitoneal Bupivacaine was administered before removal of the laparoscopic instruments. In Group I, 20 mililitres of % 0.5 Bupivacaine were applied intraperitoneally. In Group IL 20 mililitres of % 0.5 of Bupivacaine were infiltrated at“4 Port Holes”. In Group HI, 10 mililitres of % 0.5 Bupivacaine were infiltrated at“4 Port Holes”in addition to 10 ml % 0.5 Bupivacaine intraperitoneally. Group IV (control) received any medication. Postoperative pain was assessed using 0-10 mm visual analoque scale (VAS) at 0, 1, 4, 8, 12, 24 hours postoperatively. The first time which the patient needs analgesic and total dosages of analgesics were calculated.