Farklılaşmış tiroid kanserinin tedavisinde kullanılan radyoaktif iyodun oksidatif DNA hasarı üzerine etkileri: DNA tamir gen polimorfizmleri ile ilişkisi
The effects of radioactive iodine treatment to oxidative DNA damage in patients with differentiated thyroid cancers: The relationship with polymorphisms of DNA repair genes
- Tez No: 324320
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
DNA yı oluşturan bazlar ?özellikle guanin- reaktif oksijen türleri tarafından oksidasyona eğilimlidir. 8-hidroksiguanozin (8-oxoG) DNA da oksidatif hasara bağlı oluşan en sık ve iyi tanımlanmış lezyonlardan biridir.Memelilerde hücre başına 180 guaninin 8-oxoG ye oksitlendiği bildirilmektedir.(6) DNA instabilitesine yol açan lezyonları tamir etmek üzere gelişmiş mekanizmalar genomun kendisinde mevcuttur.Memeli hücrelerinde başlıca tamir mekanizması `' baz çıkarma tamiri''(bas excision repair-BER) olarak adlandırılmaktadır.(3) OGG1 (8-oxoguanin DNA glycosylase) ve APE-1 (apurinic/aprimidic endonuclease-1) BER mekanizmasında yer alan enzimlerdir. DNA tamir mekanizmasından sorumlu genlerin polimorfizmi bu genlerin protein ürünlerinin aktivitesini belirlemektedir.Bu çalışmanın amacı farklılaşmış tiroid kanseri ile takip edilen ve tedavi amaçlı yüksek dozda (?100mCi)radyoaktif iyot verilen hastalarda1-Radyoaktif iyot tedavisi öncesinde (bazal) ,radyoaktif iyot tedavisinden sonra 2. haftada ve 3. ayda spot idrar örneğinde (sabah ilk idrar) oksidatif DNA hasarını gösteren 8-oxoG seviyelerinin belirlenmesi2-DNA tamir genlerinde (OGG1,APE-1) enzim aktivitesini etkileyebilen polimorfizmler ile 8-oxoG düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi.(APE1,kodon 148; OGG1, kodon 326)3-Klinik parametreler ve tümör parametreleri ile DNA hasarı arasındaki olası ilişkilerin araştırılmasıdır.Çalışmamızda OGG1 ve APE1 polimorfizmi ile 8-oxoG düzeyleri arasında ilişki saptanmamıştır. Bu polimorfizmlerin tiroid kanseri ile ilişkisi gösterilememiştir. OGG1 ser/cys alleli tiroid kanserinden koruyucu olarak saptanmıştır. OR:0,46 (0,22-0,94) CI:%95 P=0,03 Bu bulgu bu konuda yapılan diğer çalışmalarla ve bizim başlangıç hipotezimizle çelişmektedir . OGG1 ser/cys alelinin tiroid kanserinden koruyucu olduğunu bu çalışmadaki hasta ve kontrol sayılarını dikkate aldığımızda söylemek zor gözükmektedir. Verimizi dogrulamak icin, daha geniş gruplarla çalışılması gereklidir. Yine de bu bulgu DNA tamir genlerindeki polimorfizm ve sık rastlanan bir kanser türü arasındaki ilişkiye dikkat çekmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Guanine is particularly sensitive to damage from reactive oxygen species. 8-hydroxyguanosine (8-oxoG) is one of the most common and well described marker of DNA oxidation. It has been reported that 180 guanines are oxidized to 8-oxog per cell in mammals. The genome contains special mechanisms to repair lesions that can cause DNA instability. One of the main repair mechanisms in mammals is base-excision repair (BER). 8-oxoguanine DNA glycosilase (OGG1) and apuric/apirimidic endonuclease-1 (APE-1) are amongst BER enzymes. Polymorphisms of the genes that encode repair proteins are responsible for the function of their protein products.This study was aimed to investigate the following objectives in patients with well-differentiated thyroid cancers who received high dose radioactive iodine treatment:1.To measure 8-oxoG levels from the first urine samples in the morning before radioactive treatment (basal), 2 weeks and 3 months after radioactive iodine treatment.2.To investigate the relationship between 8-oxoG levels and polymorphisms of DNA repair genes (OGG1 and APE-1).3.To investigate the relationship between clinical/tumor features and DNA damage.There were no relationship identified between OGG1/APE-1 and 8-oxoG levels. Likewise, no relationship was found between these polymorphisms and thyroid cancers. Ser/Cys alleles in OGG1 were found to be protective from thyroid cancers (OR 0.46 (0.22 ? 0.94; 95 % CI, p = 0.03). This result is in contradiction with both the previous reports and our anticipation. However, taking into account the number of patients and controls in this study, it is difficult to conclude that Ser/Cys alleles in OGG1 are protective from thyroid cancers. Therefore, larger studies are needed to confirm this finding. Nonetheless, it may still be an important result in terms of drawing attention to the relationship between polymorphism of DNA repair genes and one of the common cancers.