Şişman kadın hastalarda gerçek beden ve ideal beden ağırlığına göre uygulanan atraküryum'un farmakodinamik etkileri
Pharmacodynamic efects of atrocurium applied to fat women patients depending on actual body weight and ideal body weight
- Tez No: 324319
- Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÇAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Değişmiş vücut kompozisyonu ve organ fonksiyonları nedeniyle obez hastalarda uygulanacak kürarizasyon stratejisi halen tartışmalıdır. Bu çalışmada obez kadın hastalarda atraküryum kullanımı ideal ve aktüel vücut ağırlığı temel alınarak iki farklı dozda uygulanmış ve farmakodinamiği karşılaştırılmıştırGereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi'nde ameliyat olacak 18-70 yaş arası ?Vücut Kitle İndeksi? (VKİ) 30`un üzerinde olan ASA I-II statüsünde 66 kadın hasta dahil edildi. Etik kurul izni ve hasta onamını takiben hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci grupta bulunan hastalara (n:36) ideal, ikinci gruptaki hastalara (n:30) ise aktüel vücut ağırlığına göre atraküryum uygulanması planlandı. Ameliyat salonunda standart monitörizasyona ek olarak ulnar sinirden sinir kas kavşağı monitörizasyonu (TOFwatch SX, Organon) yapıldı. Fentanil 2mcg/kg, propofol 2 mg/kg ile indüksiyon sonrası monitör kalibre edildi. Ardından 0,1 Hz ile 1 saniyede bir olacak şekilde tekli uyarılara başlandı. Grup 1'de ideal ağırlık, grup 2'de aktüel ağırlığa göre 0,5 mg/kg atraküryum uygulandı. Tekli seyirmenin kontrol seyirme amplitüdüne oranının (T1/Tc) %5'e düştüğü an ?Etki Başlangıç Süresi? olarak kaydedildi. Hastalar en az 3 yılını doldurmuş kıdemli bir asistan tarafından endotrakeal yolla entübe edildi. Endotrakeal entübasyon kalitesi, Clarke ve Mirakhur skalası ile değerlendirildi. Etki süresinin belirlenmesi amacıyla 1 dk aralıklarla T1/Tc oranı %25'e ulaşıncaya kadar ölçüme devam edildi ve bu süre ?Etki Süresi? olarak kaydedildi.Bulgular: Her iki gruptaki hastaların yaş, boy, ağırlık ve VKİ'leri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The curarization strategy which will be used on the obese patients is still controversial because of the altered body composition and organ functions. In this study we compared the pharmacodynamics after administering atracurium in two different doses based on the actual and ideal body mass in obese female patients.Objects and Methods: 66 women patients who will undergo any kind of surgery in the Istanbul University, Istanbul School of Medicine, and who are between 18-70 years of age, whose ?Body Mass Indexes? (BMI) are over 30 and who are in the ASA I-II status are included in this study. Patients are divided into two groups following the Permission of the Ethical Committee and Informed Consents of the patients. Atracurium administration doses are planned according to the ideal body masses of the patients in the first group (n: 36) and to the actual body masses of the patients in the second group (n: 30). In addition to standard monitorization, nerve-muscle intersection monitorization (TOF watch SX, Organon) from the ulnar nerve is performed. After the induction using fentanyl 2mcg/kg and propofol 2mg/kg, the monitor is calibrated. After that, single stimuli are started every 1 second with the frequency of 0.1 Hz. Atracurium id administered in a dose of 0.5 mg/kg according to the ideal body mass in group 1 and to the actual body mass in group 2. The time when the ratio of the amplitude of the single twitching to the amplitude of the control twitching (T1/Tc) falls to %5, is recorded as ?the Time of the Effect Onset?. The patients are intubated in endotracheal way by a resident physician who has completed at least 3 years of education. The quality of the endotracheal intubation is evaluated by using the Clarke and Mirakhur scale. The measuring is continued until the T1/Tc ratio reaches %25 with a period of 1 second to determine the effect length and this period of time is recorded as ?Effect Length?.Results: The ages, lengths, weights and BMI?s of the patients in both groups are found to be similar.