Sola abomasum deplasmanında ultrasonografi rehberliğinde perkutan paramedian abomasopeksi: Saha şartlarına uygun güvenilir bir cerrahi teknik
Ultrasound guided percutaneus abomasopexy in left abomasal displacement: A reliable surgical tecnique for field conditions
- Tez No: 324407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞÂD YİĞİTARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Perkutan paramedian abomasopeksi işlemi, sola abomasum deplasmanı vakalarının tedavisinde, saha şartlarında sık başvurulan tekniktir. Kör dalış şeklinde gerçekleştirilen bu tekniğin en korkulan komplikasyonu, işlem sırasında bir bağırsak segmenti ya da omentumun karın duvarı ile abomasum arasına sıkıştırılması veya perfore edilmesidir. Sunulan araştırmada; perkutan paramedian abomasopeksi işleminde, bu komplikasyonları gidermeye yönelik modifikasyonlar kurgulandı ve bunların ne derece etkili olduğu araştırıldı. Bu çalışmada ?abomasumun sola deplasmanı? tanısı konulan 15 Holstein ırkı inek kullanıldı. Olguların cerrahi tedavisinde Grymer ve Sterner tarafından tanımlanan perkutan paramedian abomasopeksi yöntemi modifiye edilerek kullanıldı. Yuvarlama sonrasında abomasum ve karın duvarı arasında iki olguda omentumun, 1 olguda ise bağırsak segmentinin bulunduğu ultrasonografik olarak gözlendi. Bu olgularda yuvarlama işlemi tekrar edilerek ve bölgeye dışarıdan masaj uygulayarak omentumun ve bağırsak segmentinin uzaklaşması sağlandı. Tüm olguların abomasumuna ultrasonografik görüntü rehberliğinde deflasyon kanülü ile girilerek bir adet toggle pini yerleştirildi. Postoperatif 45 günlük izleme süresinde herhangi bir komplikasyon veya nüks ile karşılaşılmadı. Sonuç olarak; perkutan paramedian abomasopeksi yönteminin, ultrasonografik görüntüleme eşliğinde uygulanması durumunda saha şartlarında daha güvenli kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Percutaneous paramedian abomasopexy process is a common technique for treatment of left abomasal displacement under field conditions. The most feared complication of this blind technique is grasping an intestine segment or omentum between the abdominal wall and abomasum or perforating them during abomasopexy. In this study, some modifications were constructed in percutaneous paramedian abomasopexy to eliminate these complications and their effectiveness were investigated. Fifteen Holstein dairy cows diagnosed with left-sided abomasal displacement were used. Some modifications were conducted in the technique of Grymer and Sterner and this modified technique was used in the surgical treatment. In two cases, omentum and 1 case, intestinal segment were ultrasonographically observed between abomasum and abdominal wall after rolling. The rolling procedure was repeated with some regional massage in these cases to remove the omentum and intestinal segment. Deflation cannula was inserted into the abomasum of all cases by ultrasonographic guidance and one toggle-pin was settled. There were no complications or recurrence in postoperative 45 day. In conclusion, it was thought that percutaneous paramedian abomasopexy method, if accompanying with ultrasonographical guidance may be used safely in field conditions.