Kronik idiopatik trombositopenik purpura'da medikal ve cerrahi tedavinin uzun vadeli sonuçları
Long term results of medical and surgical treatment in idiopathic thrombocytopenic purpura
  1. Tez No: 324421
  2. Yazar: ERSOY TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik idiopatiktrombositopenikpurpura (İTP) tedavisinde özelikle uzun dönem sonuçlar halen tartışmalıdır. Bu çalışmada, kronik İTP'de 1. basamak tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi, 2. basamak tedavinin etkinliği ve güvenilirliği ile uzun dönem sonuçlarının belirlenmesi ve sonuçları etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır.Ocak 1980 ileAralık 2012 tarihleriarasındaUludağÜniversitesi Tıp Fakültesi (U.Ü.T.F) İçHastalıklarıAnabilim Dalı HematolojiBilimDalındakronikİTPtanısıiletakipvetedaviedilen 464 hasta ilebuhastalardandahasonrasplenektomiuygulan236 hastaretrospektifolarakincelenmiştir.Hastalardan104'ü başlangıçta medikal tedavi verilmeden takip edildiği görüldü. 401 hastaya medikal tedavi verildiği; en çok uygulanan ilaçların da teksteroid (%59,9) ve steroid+IVIg (%15,5) olduğu saptandı. Ortalama medikal tedavi süresi 5(0-149) aydı. Medikal tedavi ile olguların %28,7'sinde uzun süreli kompletremisyon sağlandığı %71,3'ünde ise yanıtsızlıktablosunun oluştuğu ve %25,65'inde komplikasyon geliştiği belirlendi.Medikal tedaviye yanıtsız, tedaviye bağlı yan etkiler, yüksek doz steroid ihtiyacı, medikal tedaviyi reddetme endikasyonları ile 236 hastaya splenektomi uygulandığı tespit edildi. Splenektomiye kadar geçen süre mediyan 6,5 (1-177) aydı.Splenektomi sonrası kompletremisyon (KR) oranı splenektomisonrası 3.ayda %82,2, erkendönemde (12. ay) %72,85 olaraktespitedildi. Geçdönemde (12 aydansonra) devamlıkompletremisyon (KKR) oranıise %83,13olaraksaptandı. 16'sı erken, 26'sı geçdönemdetoplam 42 hastadarelapsgelişti.
Özet (Çeviri)
The result of long term follow-up in the managment of chronic idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP) is stil controversial. In this study, we aimed to evaluate the results of first-line therapy of chronic ITP, the results of long term follw-up of second-line therapy and also to determine the factors effecting the results.The patients with chronic ITP that were followed and treated in Uludag University Haematology Department between January 1980 and December 2012 and of these 236 patients who underwent splenectomy were included in this study. Therefore the data of 464 patients were retrospectively analyzed.At the beginning 104 patients were followed-up without any medical treatment and 401 patients received medical therapy. The patients mostly received steroid (%59,9) and steroid+IVIG (%15,5) as treatment. The avarage length of medical treatment was 5 (0-149) month.Thecomplet remission was achieved in 28,7% of the patients and there was no response to the treatment in 71,3% of the patients. The complication incidence was 25,65% during first-line medical therapy and most frequently complication was cushing-like symptom detected in 56 patients.Due to different indications 236 splenectomy operation were performed and avarage time to splenectomy was 6,5 (1-177) month. The rate of completremision (CR) was 82,2% at third month after splenectomy and 72,85% in the early period (12 month). The rate of continue complet remission (CCR) was 83,13% in the long term follow-up (longer than 12 months). Relapse was detected in 42 patients. Of them 16 were in short term and 26 were in long term detected. The avarage relapse time was 6 (4-10) month in short term and 44 (12-268) month in long term.