Laparoskopik kolesistektomilerde intraoperatif tek doz intravenöz deksketoprofen trometamol ve diklofenak sodyum uygulamasının postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic efficacy of intraoperative single-dose intravenous dexketoprofen trometamol and diclofenac sodium administration in laparoscopic cholecystectomies
  1. Tez No: 324422
  2. Yazar: ALİ ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. NUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmamızın amacı, laparoskopik kolesistektomi uygulanan olgularda, intraoperatif tek doz iv deksketoprofen trometamol (DT) ve diklofenak sodyum (DS) uygulamasının postoperatif analjezi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır.Çalışmaya ASA I-II 60 olgu alındı ve randomize olarak 2 eşit gruba ayrıldı. Grup DT'deki olgulara iv deksketoprofen trometamol 50 mg, Grup DS'deki olgulara iv diklofenak sodyum 75 mg cerrahi bitiminden 30 dk önce verildi. Postoperatif ağrının şiddeti, HKA ile morfin tüketimi, ilk analjezik gereksinim zamanı, komplikasyonlar, ek analjezik gereksinimi ve taburculuk süreleri kaydedildi.İzlem dönemlerinde postoperatif ağrının VAS değerleri benzer bulundu (p>0.05). Postoperatif tüm izlem dönemlerinde, HKA ile iv morfin tüketimlerinin Grup DT'de Grup DS'ye göre anlamlı olarak daha az olduğu saptandı (2. ve 4.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Postoperative Analgesic Efficacy of Intraoperative Single-dose Intravenous Dexketoprofen Trometamol and Diclofenac Sodium Administration in Laparoscopic CholecystectomiesThe aim of this study is to compare the effects of intravenous single-dose, dexketoprofen trometamol and diclofenac sodium 30 min prior to end of the surgery on relief of postoperative pain in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy.In a randomized fashion, 60 (ASA I-II) patients undergoing laparoscopic cholecystectomy were divided in two groups. Patients in Group DT received 50 mg dexketoprofen trometamol while patients in Group DS received 75 mg diclofenac sodium intravenously 30 minutes prior to end of surgery. Postoperative pain intensity, morphine consumption with PCA, time to first analgesic requirement, complications, rescue analgesic requirement and duration of discharge were recorded.Postoperative pain VAS scores were similar in the follow-up periods (p>0.05). PCA morphine consumption was significantly less in Group DT compared to Group DS in all post-operative follow-up periods (2. ve 4.