Çocukluk çağı kronik idiopatik trombositopenik purpura vakalarında helicobacter pylori sıklığı
Helicobacter pylori seroprevalance in children with chronic idiopatic thrombocitopenic purpura
  1. Tez No: 171499
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT SÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
7.ÖZET Çocukluk Çağı Kronik Trombositopenik Purpura Vakalarında Helicobacter Pylori Sıklığı: İdiopatik trombositopenik purpura (ITP);erişkin ve çocuklarda trombositopeni ile karakterize, trombositopeniye neden olabilecek diğer hastalıkların dışlanması ile tanı konulan akkiz otoimmun bir hastalıktır. ITP çocukluk yaş grubunda trombositopenilerin en sık nedenlerinden biridir. Günümüzde ITP'nin etyolojisiyle ilgili çok az bilgi mevcuttur.son yıllarda Helicobacter Pylori (Hp)'nin ITP'li hastalarda daha yüksek oranda bulunduğu ve eradikasyon tedavisinini trombosit sayısını yükselttiğini gösteren bir çok çalışma literatürde mevcuttur. Bu çalışmada Kr ITP'li hastalarda Hp pozitifliğinin sağlıklı bireylere göre daha sık görülüp görülmediğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Dicle Üniversitesi çocuk sağlığı ve hastalıkları hematoloji polikliniğinde kronik ITP tanısıyla düzenli takiplere gelen izlenmekte olan 19 hasta ve kontrol grubu olarak çocuk polikliniğine başvuran sağlıklı 24 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alman hasta grubu ve kontrol grubu arasında trombosit sayısı dışındaki, yaş cinsiyet ve hematolojik parametreler arasında anlamlı fark bulunamadı. (p>0.005). Kromk ITP tanısı alan hastalarda en düşük trombosit sayısı 5.000/mm?, en yüksek 36.900/mm3 ve ortalama trombosit sayısı ise 14.23±8.91/mm3 idi. Kontrol grubunda ortalama trombosit sayısı 336.58±97.39 idi. Her iki grup arasında trombosit sayılan arasında anlamlı fark bulundu (p0.005) Hasta grubunda Hp pozitif olan ve negatif olan hastalar arasında trombosit sayılan, formül lökosit sayılan ve hematokrit değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.005). Ancak Hp seropozitif tespit edilen 23 hastanın 7'si (%30.4) erkek. 16'sı (%70.6) kız idi. Cinsiyetler arasında seropozitiflik açısından anlamlı fark saptandı. Yine hasta grubunda Hp pozitif saptanan 11 hastanın 8'i (%72) kız idi. Sonuç olarak: İTP' li hastalarda ve kontrol grubunda Helicobacter IgG seroprevelansı ülkemizde benzer yaş gruplarında yapılan çalışmalarla uyumlu idi. Kr. İTP hastalarında da benzer oranda bulundu ve kontrol grubuyla arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Kr." ÎTP'li hastalarda Hp seroprevelansı artmadığı görüldü. Ancak benzer çalışmalarda birbirinden çok farklı sonuçların elde edilmiştir. Bazı çalışmalarda Hp saptanan 51hastalarda eradikasyon tedavisiyle trombosit sayılarında belirgin yükselme olduğu ve trombositopeni ataklarında azalma olduğunu göstermektedir. Buradan yola çıkarak steroid ve immünglobulin tedavisine yanıt vermeyen veya tedavi sonrası trombositleri hızla düşen Kr. İTP olgularında Hp araştırılması ve sonucun müspet olduğu durumlarda endikasyon tedavisinin verilmesini önerilmektedir. 52
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Helicobacter Pylori Seroprevalance in Children with Chronic idiopatic Thrombocytopenic Purpura: Immune thrombocytopenic purpura (ITP) is an acquired autoimmune disease characterized by thrombocytopenia that its diagnosis requires excluding other causes of thrombocytopenia in children and adults. Idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP) is among frequent causes of thrombocytopenia in children. Little is known about the influence of environmental factors on the epidemiology of idiopathic thrombocytopenic purpura. The role of Helicobacter pylori infection in relation to the development and/or persistence of ITP in infected patients remains controversial. Therapy used for eradicating Hp has led to rise in platelet counts in a significant number of adult patients, but few pediatric studies have been undertaken to evaluate such treatment. The aim of this study was to determine the prevalence of Hp in chronic ITP and compare the incidence of HP positivity with healthy control group. For this purpose 1 9 patients with chronic ITP followed at department of Pediatric Hematology of Diele University Medical Research Hospital have been evaluated for Hp IgG anfifepdy positivity and hematological parameters. Control group consisted of 24 healthy children followed up at the outpatient clinic. Trie age, sex, Hp IgG positivity and hematological parameters of patient with chronic ITP showed no statistically significant differences from controls, except for the lower platelets account, levels in chronic ITP than in the controls. The. thrombocyte counts of chronic ITP patients were ranged 5000 to 369000/mm, with a mean level of 14.23±8.91/mm3. The mean thrombocyte count in control group was 336.58±97.39. The thrombocyte count difference between two group was statistically significant. Eleven of 19 cases in study group (%57.8) and 12 of 24 cases in control group (%53.4) were Hp Ig positive. In means of Hp positivity there was no statistically significant difference between two groups (p>0.005). Among study group there was no statistically significant difference between Hp positive or negative patients in means of hematocrite level, platelet or leukocyte counts (p>0.005). However, Hp seropositivity was more common in girls, 16 of 23 (%70.6) seropositive patients were boys and 7 (%30.4) were girls. Similarly in study group 8 of 1 i seropositive patients were (%72) girls. 537.ÖZET Çocukluk Çağı Kronik Trombositopenik Purpura Vakalarında Helicobacter Pylori Sıklığı: İdiopatik trombositopenik purpura (ITP);erişkin ve çocuklarda trombositopeni ile karakterize, trombositopeniye neden olabilecek diğer hastalıkların dışlanması ile tanı konulan akkiz otoimmun bir hastalıktır. ITP çocukluk yaş grubunda trombositopenilerin en sık nedenlerinden biridir. Günümüzde ITP'nin etyolojisiyle ilgili çok az bilgi mevcuttur.son yıllarda Helicobacter Pylori (Hp)'nin ITP'li hastalarda daha yüksek oranda bulunduğu ve eradikasyon tedavisinini trombosit sayısını yükselttiğini gösteren bir çok çalışma literatürde mevcuttur. Bu çalışmada Kr ITP'li hastalarda Hp pozitifliğinin sağlıklı bireylere göre daha sık görülüp görülmediğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Dicle Üniversitesi çocuk sağlığı ve hastalıkları hematoloji polikliniğinde kronik ITP tanısıyla düzenli takiplere gelen izlenmekte olan 19 hasta ve kontrol grubu olarak çocuk polikliniğine başvuran sağlıklı 24 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alman hasta grubu ve kontrol grubu arasında trombosit sayısı dışındaki, yaş cinsiyet ve hematolojik parametreler arasında anlamlı fark bulunamadı. (p>0.005). Kromk ITP tanısı alan hastalarda en düşük trombosit sayısı 5.000/mm?, en yüksek 36.900/mm3 ve ortalama trombosit sayısı ise 14.23±8.91/mm3 idi. Kontrol grubunda ortalama trombosit sayısı 336.58±97.39 idi. Her iki grup arasında trombosit sayılan arasında anlamlı fark bulundu (p0.005) Hasta grubunda Hp pozitif olan ve negatif olan hastalar arasında trombosit sayılan, formül lökosit sayılan ve hematokrit değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.005). Ancak Hp seropozitif tespit edilen 23 hastanın 7'si (%30.4) erkek. 16'sı (%70.6) kız idi. Cinsiyetler arasında seropozitiflik açısından anlamlı fark saptandı. Yine hasta grubunda Hp pozitif saptanan 11 hastanın 8'i (%72) kız idi. Sonuç olarak: İTP' li hastalarda ve kontrol grubunda Helicobacter IgG seroprevelansı ülkemizde benzer yaş gruplarında yapılan çalışmalarla uyumlu idi. Kr. İTP hastalarında da benzer oranda bulundu ve kontrol grubuyla arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Kr." ÎTP'li hastalarda Hp seroprevelansı artmadığı görüldü. Ancak benzer çalışmalarda birbirinden çok farklı sonuçların elde edilmiştir. Bazı çalışmalarda Hp saptanan 51