Toplumsal olarak dezavantajlı grupların karşı hegemonik pratikleri: Cinsel azınlıklar örneği
The counter-hegemonic practices of disadvantaged groups: The case of sexual minorities
  1. Tez No: 324440
  2. Yazar: KEREM CEVDET KURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeni toplumsal hareketlerin, geçtiğimiz yüzyılın son yarısından başlayarak toplumsalın tamamı üzerindeki etkileri ve toplumu dönüştürmedeki önemleri büyüktür. Bu çalışmanın merkezinde de bu hareketlerden biri olan LGBT hareketi yer almaktadır. Hareketin ve içerisinde oluştuğu toplumsalın dinamiklerini incelemek amacı ile, hareketin önde gelen temsilcilerinden olan Ankara merkezli Kaos GL derneği örnek alınmış ve bu özelde, Ernesto Laclau ve Chantal Mouffe'un kavramsallaştırması üzerinden Türkiye'deki LGBT mücadelesinin karşısına aldığı ve karşı hegemonik mücadelesinin merkezine yerleştirdiği kavramlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new social movements have had a significant role, in affecting the whole of the social and in their capacity to transform the social, since the last quarter of the previous century. As one such example, the LGBT movement was dealt with in this project. In order to analyze the dynamics of the movement and the dynamics of the social in which it is formed, the Ankara based representative of the movement ? the association entitled Kaos GL ?was chosen as the case study. In the specifics of this case, the central concepts against which the LGBT movement in Turkey situates itself and around which it formulates its counter-hegemonic struggle, were analyzed in accordance with the theories of Ernesto Laclau and Chantal Mouffe.